Vládne zákony, ktoré v parlamente neprešli, sú podľa povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) kvalitné a sú pripravené pre budúcu vládu.
Balík zákonov
Ako povedal na brífingu počas dvojdňového samitu Európskej únie v Bruseli, neschvaľovanie zákonov je situácia, v ktorej sa nachádza menšinová vláda.
Ministrov vopred pripravoval na to, aby počítali s tým, že takýto scenár môže nastať. S blížiacim sa termínom predčasných volieb budú podľa neho poslanecké návrhy slúžiť skôr ako prezentácia tém a nebudú predkladané s tým, aby boli nevyhnutne schválené.
Heger podľa Pellegriniho nemá kontrolu nad tým, čo sa deje v parlamente. Každý si vraj robí, čo chce (video)
„Poslanci s tým aj počítajú,“ tvrdí Heger. Vo štvrtok neprešiel v pléne balík zákonov z dielne povereného ministra dopravy a tiež viacero poslaneckých noviel. Naopak, prešlo viacero opozičných návrhov vďaka podpore poslancov hnutia Sme rodina.
Novela školského zákona
Predseda vlády zdôraznil, že najdôležitejší zákon, ktorý má vláda momentálne v Národnej rade SR, je novela školského zákona.
„Je to zákon, ktorý je dôležitý aj z hľadiska míľniku Plánu obnovy, preto si ho strážime veľmi pozorne,“ povedal. Pripomenul, že o jeho podpore rokoval s bývalým ministrom školstva a podpredsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislavom Gröhlingom a vo štvrtok na túto tému s Gröhlingom hovoril aj minister školstva Ján Horecký.
Dodal, že medzi rezortom školstva a SaS sa ešte „vylaďujú nejaké detaily“. Cieľom je nájsť podporu v parlamente pre tento zákon.
Plnenie záväzku
Slovensko podľa Hegera roky dostávalo od Európskej komisie „vysvedčenia“, že si neplní záväzky a chýbajú mu reformy.
„Pri Pláne obnovy Európska komisia povedala, keď chcete peniaze z Európskej únie, musíte tieto reformy zapracovať. My teraz len plníme záväzok, ktorý predchádzajúce vlády ignorovali,“ podčiarkol Heger.
Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy
Neschválenie novely školského zákona by podľa neho znamenalo ohrozenie plnenia Plánu obnovy a možnú stratu súvisiacich financií z EÚ.
Plán obnovy
Branislav Gröhling sa, naopak, vyjadril, že novela školského zákona ide svojím obsahom proti Plánu obnovy. Zároveň však hovorí, že SaS je otvorená dohode.
Rokovanie o novele školského zákona bolo v parlamente pôvodne naplánované na utorok. Minister Horecký však návrh stiahol s odôvodnením, že chce získať viac času na jeho podporu.