BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Zamestnanci na Slovensku sú pri skončení pracovného pomeru chránení porovnateľne ako občania z iných európskych krajín. Výnimkou sú zamestnanci, ktorí pracujú na menej ako 15 hodín týždenne, kde sú možnosti prepustenia na Slovensku až ojedinele liberálne. Ukázala to porovnávacia štúdia legislatívy súvisiacej s prepúšťaním zamestnancov v 18 štátoch Európy, ktorú vypracovali odborníci na pracovné právo spolupracujúci so spoločnosťou Deloitte pod vedením Belgickej advokátskej kancelárie Laga. „Štúdia ukázala, že Slovenská republika drží prinajmenšom krok so štátmi Európskej únie,“ uviedla manažérka na oddelení daňového poradenstva spoločnosti Deloitte Slovensko Silvia Makovníková.
V každej z 18 zúčastnených krajín poznajú, tak ako na Slovensku, dva druhy výpovede – riadnu a mimoriadnu, na Slovensku označovanú ako skončenie pracovného pomeru výpoveďou a okamžité skončenie pracovného pomeru. Európska legislatíva sa podľa štúdie zhoduje v tom, že proces prepúšťania zamestnancov by nemal byť jednoduchou záležitosťou. Na rozdiel od krajín ako sú napríklad USA, kde sa pracovná zmluva môže vypovedať bez predchádzajúceho upozornenia, všetky krajiny zaradené do prieskumu majú prijatú legislatívu, ktorá prepúšťanie zamestnancov sťažuje. Ide najmä o stanovenie opodstatnenosti a objektívnych dôvodov na prepustenie. Napriek tomu, v skúmaných krajinách existuje veľmi veľa rozdielov medzi konkrétnymi predpismi upravujúcimi prepúšťanie.
Rovnako ako na Slovensku, tak aj vo väčšine Európskych krajín je podľa štúdie potrebné, aby mal zamestnávateľ dôvod na výpoveď a aby bol zamestnanec s týmto dôvodom oboznámený, či už automaticky alebo na požiadanie. Naopak, v Belgicku sa prepúšťanie úradníkov nemusí zdôvodňovať. Ak zamestnávateľ nie je schopný preukázať existenciu legitímneho dôvodu, musí zamestnancovi vyplatiť vyššie odstupné. Zákonné výpovedné lehoty na Slovensku pre prípad skončenia pracovného pomeru sú v porovnaní so štátmi zúčastnenými na prieskume priemerné. Takmer v každej krajine závisí dĺžka výpovednej lehoty od odpracovaných rokov. V niektorých krajinách sa pri dĺžke výpovednej doby zohľadňuje aj vek zamestnanca, najmä u seniorov – čím vyšší vek, tým dlhšia výpovedná lehota.
Skončenie pracovného pomeru na kratší pracovný čas na menej ako 15 hodín týždenne výpoveďou je ešte stále možné na Slovensku kedykoľvek, z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Avšak už iba do 1. marca tohto roka. Od marca nadobudne účinnosť novela Zákonníka práce, ktorá umožní výpoveď z takéhoto pracovného pomeru už len za rovnakých podmienok ako z každého iného pracovného pomeru, a to zo zákonom ustanovených dôvodov a s minimálnou výpovednou dobou dva alebo tri mesiace.
SITA