Zamestnanosť v EÚ dosiahla rekordnú úroveň, druhá najnižšia bola v Grécku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Hliníkový odpad vo Volkswagene
Zamestnanec lisovne pri lisovaní automobilových dielov v závode spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia v Bratislave počas novinárskeho podujatia s názvom Zo zákulisia výroby: Kde končí hliníkový odpad z lisovne? Bratislava, 14. júl 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Zamestnanosť v Európskej únii (EÚ) vo vekovej skupine 20 až 64 rokov bola vlani na úrovni 75 percent. Išlo o najvyššiu mieru zamestnanosti v Únii od roku 2009, od ktorého sú údaje k dispozícii. Zamestnanosť v EÚ klesla v roku 2020 na 72 percent v dôsledku pandémie COVID-19.

V roku 2021 sa však zotavila na 73 percent a v minulom roku stúpla o dva percentuálne body. Vo štvrtok o tom informoval štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci členských krajín EÚ malo v roku 2022 jedenásť štátov mieru zamestnanosti nad úrovňou 78 percent, pričom najvyššia bola v Holandsku (83 %) a vo Švédsku a Estónsku (zhodne 82 %).

Najnižšia miera zamestnanosti bola v Taliansku (65 %), Grécku (66 %) a Rumunsku (69 %). Na Slovensku bola vlani miera zamestnanosti na úrovni 76,7 percenta.

V minulom roku malo v EÚ 22 percent zamestnancov vyššiu kvalifikáciu, ako vo svojom zamestnaní potrebujú. Medzi mužmi to bolo 21 percent a medzi ženami 23 percent. Podiel žien s vyššou kvalifikáciou, ako v zamestnaní potrebujú, bol väčší ako podiel mužov v 19 z 27 členov EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurostat