Zamestnanosť v marginalizovaných rómskych komunitách výrazne zaostáva za majoritou. Aké sú príčiny?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Zamestnanosť ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) výrazne a dlhodobo zaostáva za majoritnou populáciou. Tiež sa výraznejšie prejavujú rodové rozdiely.

Vyplýva to z Revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.

Nízke vzdelanie je bariérou

Ako analytici dodávajú, tradičné rozdelenie úloh medzi mužmi a ženami je v prostredí MRK rozšírenejšie, čoho výsledkom sú výraznejšie rozdiely medzi mužmi a ženami na trhu práce.

A to aj napriek podobným alebo lepším výsledkom žien vo vzdelávaní. Revízia zároveň dopĺňa, že významnou bariérou ľudí z prostredia MRK je nízke dosiahnuté vzdelanie.

„Na Slovensku pritom možno pozorovať neobvykle výrazný rozdiel vo výsledkoch na trhu práce podľa dosiahnutého vzdelania,“ uvádza sa v revízii s tým, že spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) je na Slovensku s náskokom najvyššia miera nezamestnanosti ľudí s nízkym vzdelaním.

Možná je aj diskriminácia

„Zamestnanosť ľudí z prostredia MRK je charakteristická vysokou volatilitou, čo naznačuje častejší výskyt krátkodobejších a sezónnych kontraktov,“ uvádza sa v revízii.

Dokument pripomína, že hoci v období rýchleho ekonomického rastu rástla zamestnanosť v MRK rýchlejšie ako mimo nich, v čase krízy boli ale ľudia z prostredia MRK oveľa viac ovplyvnení prepúšťaním, než majorita.

Analytici dopĺňajú, že jedným z ďalších horších výsledkov ľudí z prostredia MRK na trhu práce môže byť diskriminácia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR