Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, podmienkou je vonkajší faktor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Práca, pracovník, robotník, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zamestnávatelia môžu od 1. apríla tohto roka po splnení zákonných podmienok žiadať o podporu v čase skrátenej práce. Jednou z podmienok oprávnenosti poskytovania podpory je existencia tzv. vonkajšieho faktora.

Tento faktor má mať dočasný charakter, zamestnávateľ ho nemohol ovplyvniť, ani mu predísť a má negatívny vplyv na prideľovanie práce zamestnancom. V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Vonkajším faktorom je najmä krízová situácia

Za vonkajší faktor sa považuje najmä krízová situácia, ktorú vyhlasuje prezident SR alebo slovenská vláda, a to mimoriadna situácia, výnimočný stav alebo núdzový stav. V uvedených prípadoch o žiadosti rozhoduje príslušný úrad práce. Vonkajším faktorom môže byť aj okolnosť vyššej moci, napríklad požiar alebo povodeň. V tomto prípade žiadosť zamestnávateľ podáva na ústredie práce a bude o nej rozhodovať komisia zložená zo zástupcov ústredia, ministerstva financií a ministerstva hospodárstva. Za vonkajší faktor sa nepovažuje čas vojny a vojnového stavu, sezónnosť vykonávanej činnosti, reštrukturalizácia, plánovaná odstávka alebo rekonštrukcia.

Aktuálne je na území Slovenska vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov spojeným s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine a ohrozením verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19. „Obe tieto krízové situácie možno považovať za vonkajší faktor, ak zamestnávateľ v ich dôsledku nemôže svojim zamestnancom prideľovať prácu,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Trvalý kurzarbeit nebude pre SZČO

Zamestnávateľ však musí preukázať, akým spôsobom vyhlásená mimoriadna situácia obmedzila jeho prevádzkovú činnosť. V žiadosti uvedie konkrétne opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré mali negatívny vplyv na prideľovanie práce. V súvislosti s mimoriadnou situáciou, ktorá bola vyhlásenia z dôvodu pandémie koronavírusu, môže ísť napríklad o obmedzenie činnosti športoviska, ktoré slúžilo ako očkovacie centrum.

Úrady práce budú vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit bude určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, nebude sa týkať SZČO. Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca. Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc. Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 % ustanoveného týždenného pracovného času.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR