Zamestnávatelia vítajú zvýhodňovanie zaočkovaných, prevádzky nebudú zatvárané plošne

Krčma, pohostinstvo, reštaurácia, ľudia, pivo, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) privítala rozhodnutie vlády o aktualizácii COVID automatu. Zároveň očakáva, že to v praxi hlavne „odmení“ zaočkovaných, pričom prijaté opatrenia s účinnosťou od 16. augusta pomôžu zabrániť ďalšiemu celoplošnému lockdownu.

Zabránenie celoplošnému lockdownu

Veríme, že prijímanie opatrení na regionálnej úrovni je cesta ako zabrániť ďalšiemu celoplošnému lockdownu. Zmeny berú v prvom rade na zreteľ najrizikovejšie skupiny obyvateľstva, čím viac ľudí z tejto skupiny bude chránených, tým miernejšie opatrenia si daný región môže dovoliť, čo považujeme za správny krok,“ hodnotí aktualizovaný COVID automat prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.

Viac o téme: Koronavírus

Zamestnávatelia pozitívne vnímajú, že prevádzky nebudú zatvárané plošne a budú si môcť vybrať do akej kategórie prísnosti opatrení chcú spadať. „Napriek tomu platí, že sektor gastra, hotelierstva a cestovného ruchu, ktorý pandémia najvýraznejšie zasiahla a dostala doslova na kolená, sa pravdepodobne nevyhne ani ďalšiemu sprísňovaniu opatrení,“ poznamenal Kiraľvarga.

Už v druhom najmiernejšom, oranžovom, pásme, kam sa od pondelka presunie deväť okresov, totiž prichádzajú kapacitné obmedzenia, ktoré budú mať na fungovanie prevádzok priamy vplyv bez ohľadu na to, komu sa svoje služby rozhodnú poskytovať,“ dodal prezident RÚZ.

Organizátori si budú môcť vybrať

Doposiaľ pri zhoršení epidemickej situácie automaticky nasledovalo prijímanie celoplošných opatrení, po novom budú zapínané na regionálnej úrovni. Úrad verejného zdravotníctva SR bude brať do úvahy nielen konkrétnu situáciu, ale aj mieru zaočkovanosti seniorov v danom regióne. Organizátori podujatí a prevádzky si navyše po novom môžu vybrať či budú prístupné len pre očkovaných ľudí, prípadne aj pre testovaných, či tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a ostatných.

Ak sa napríklad reštaurácie rozhodnú, že budú služby poskytovať len plne zaočkovaným, budú pre nich platiť najmiernejšie opatrenia. Naopak, pravidlá sa sprísnia pre tie prevádzky, ktoré zostanú otvorené aj pre testovaných. S najprísnejšími pravidlami by mali rátať tie, ktoré povolia vstup všetkým, bez ohľadu na to či sú alebo nie sú zaočkovaní, otestovaní alebo prekonali toto ochorenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Kiraľvarga
Firmy a inštitúcie RÚZ Republiková únia zamestnávateľovÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR