Exekútori pripomínajú občanom, že novou legislatívou, ktorá zastaví staršie exekučné konania, ich dlžoby nezanikajú a je potrebné ich čím skôr uhradiť.
Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová s tým, že nový zákon z dielne rezortu spravodlivosti môže pohľadávky ešte predražiť.
„Ak občanovi v exekúcii zo zákona zastaví súdny exekútor nevymožiteľnú exekúciu staršiu ako päť rokov, jeho dlhy ostávajú a veriteľ môže podať nový návrh na exekúciu. V tom prípade sa dlžníkovi jeho dovtedajšie záväzky výrazne zvýšia. Bude totiž musieť uhradiť poplatok 35 eur za zastavenie predchádzajúcej exekúcie, súdny poplatok 16,50 eura za opätovné podanie návrhu zo strany veriteľa i nové trovy exekútora,“ upozorňuje Kolesárová.
Potreba komunikovať s exekútorom
Ministerstvo spravodlivosti SR v obdobných situáciách odporúčalo tiež využiť inštitút osobného bankrotu, ktorý od jeho vzniku v roku 2017 využili tisíce dlžníkov.
Zákon o exekúciách prinesie podľa exekútorov problémy, ale jeho schválenie Čaputovou rešpektujú
Podľa komory exekútorov je kľúčové pre dlžníkov komunikovať a tiež hľadať spôsoby, akými svoje dlhy uhradiť.„Kľúčom je postaviť sa k vzniknutej situácii čelom, neschovávať sa a nespoliehať sa na zatajovanie sa a nepreberanie pošty, ale komunikovať so súdnym exekútorom. V mnohých prípadoch je možné dohodnúť splátkový kalendár, ktorý nezasiahne zásadným spôsobom do životnej situácie dlžníka, ale umožní postupne splatiť jeho dlh,“ dodala Kolesárová.
Legislatíva čelila od začiatku ostrej kritike. Exekútorom sa napríklad nepozdávalo, že zákon bol predložený aj bez odstránenia rozporov a naznačovali jeho možnú protiústavnosť. Rezort naopak argumentoval tým, že opatrenie má pomôcť ľudom, ktorí sa nevedia dostať z dlhovej pasce.
Na Slovensku sú viac ako tri milióny exekúcií
Problémová je pri zákone aj výška paušálnych náhrad pre exekútorov za jedno zastavené konanie. Rezort spravodlivosti ju totiž stanovil na 35 eur. Podľa viacerých exekútorov je táto suma značne poddimenzovaná, pretože náklady pri starších spisoch presahujú stovky eur.
Exekučné konania staršie ako päť rokov budú zastavené, novelu schválila prezidentka Čaputová
Odhady na zastavenie starších konaní v súčasnosti prevyšujú 40 miliónov eur. Legislatívu už odobrila vláda SR aj Národná rada SR a aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako tri milióny exekúcií, pričom Gálovo opatrenie sa dotkne približne tretiny. Prioritne chce rezort zastaviť staršie spisy ako päť rokov s tým, že veritelia budú môcť svoje dlhy vymáhať naďalej, ale prostredníctvom nových podaní a nového systému, keď všetky exekúcie rieši Okresný súd v Banskej Bystrici.