Záujem dievčat o kariéru vo vede či IT sa takmer zdvojnásobil, spôsobil to najmä jeden faktor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena, elektronika, IT
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com


BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Záujem dievčat o prírodovedné a technické predmety sa takmer zdvojnásobil, keď mali vo svojom okolí pozitívny vzor z odboru.

Iba 14 percent dievčat bez vzoru prejavilo záujem o technické smery v porovnaní s 27 percentami dievčat, ktoré vzor mali. Najviac vzory ovplyvnili ich záujem o kariéru v IT, kde záujem dievčat stúpol až o 21 percent.

Podpora rodiny hrá menšiu rolu

Vyplýva to z prieskumu, do ktorého sa zapojilo 500 slovenských dievčat a mladých žien. Takmer polovica mladých Sloveniek prejavila záujem o kariéru vo vede či IT, no napriek tomu si túto cestu zvolí iba štvrtina z nich.

„Najväčším a jediným motivátorom zájmu slovenských dievčat o technické a prírodovedné odbory sú praktické zážitky a skúsenosť s nimi v reálnom živote. Podpora zo strany rodiny hrá výrazne menšiu rolu ako v iných európskych krajinách,” povedala Lenka Čábelová z Microsoft Česká republika a Slovensko.

Dodala, že „ženy dnes reprezentujú iba 30 percent pracovníkov v európskom IT a čím skôr príde spoločnosť s komplexnou stratégiou, ako motivovať viac slovenských dievčat pre štúdium technických a prírodovedných smerov a následne pre prácu v týchto odboroch, tým lepšie sa dokážeme pripraviť a formovať budúcnosť“.

Prepojenie medzi životnými vzormi a motiváciou

Prieskum odhalil znepokojujúcu skutočnosť, že IT a iné technické smery o dievčatá prichádzajú už vo veku 12 rokov, keď sa väčšina ešte len rozhoduje pre štúdium na strednej škole.

Nové zistenia z európskej štúdie spoločnosti Microsoft, ktorá zahŕňala 11 500 dievčat a mladých žien vo veku 11 až 30 rokov, odhalila úzke prepojenie medzi životnými vzormi a motiváciou či záujmom dievčat o kariéru v technických a prírodovedných odboroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať