Zavedenie dôchodkového stropu je absolútne neadekvátne, návrh kritizuje aj obchodná komora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodca, práca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) považuje snahu o schválenie ústavného zákona na zavedenie tzv. dôchodkového stropu za absolútne neadekvátnu a nezodpovedajúcu predstavám o fungovaní dobrého a stabilného dôchodkového systému.

„Súčasný systém naviazania veku odchodu do dôchodku na priemernú dĺžku života človeka, tzv. automatický mechanizmus, považujeme za funkčný vzhľadom na ekonomický a demografický vývoj populácie,“ uviedla SOPK v tlačovej správe.

Terajší systém zvyšovania penzijného veku hodnotí komora ako adekvátny. „Sme presvedčení, že potrebuje hlavne dlhodobú stabilitu,“ zdôrazňuje SOPK.

Úprava podmienok na predčasný dôchodok

Podobný efekt na kvalitu života, ako je prijatie ústavného zákona, je podľa komory možné dosiahnuť napríklad aj úpravou podmienok na odchod do predčasného dôchodku, umožnením odchodu do predčasnej penzie tri až päť rokov pred riadnym dôchodkovým vekom namiesto súčasných dvoch rokov a takisto zmiernením percentuálneho krátenia vymeraného dôchodku.

„Zavedenie tzv. dôchodkového stropu nerieši ani jeden z aktuálnych problémov dôchodkového systému, v dlhšej časovej perspektíve bez prijatia viacerých opatrení prispeje k zníženiu samotných dôchodkov a k zvýšeniu nákladov pre tých, ktorí sú jeho hlavnými prispievateľmi,“ dodáva SOPK.

Hlasovanie o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má od júla tohto roka zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku, parlament koncom januára opäť posunul na nasledujúcu schôdzu.

Pozmeňujúci návrh Smeru-SD

Poslanci o tom rozhodli pri schvaľovaní programu 40. schôdze Národnej rady SR. O osude ústavného zastropovania penzijného veku mali pritom poslanci rozhodnúť na aktuálnej schôdzi.

Podľa navrhovaného ústavného zákona by ľudia na Slovensku mali ísť do penzie najneskôr v 64 rokoch. Poslanci za Smer-SD Jana Vaľová a Erik Tomáš podali ešte na vlaňajšej októbrovej schôdzi pozmeňujúci návrh, aby žena, ktorá vychovala jedno dieťa, mala právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku.

Ak žena vychovala dve deti, mohla by ísť najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi má mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášJana Vaľová
Firmy a inštitúcie SOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora