BRATISLAVA 11. marca (WBN/PR) – Rok 2009 bol turbulentným rokom pre slovenskú energetiku. Hospodárska kríza sa prejavila v klesajúcej spotrebe, plynová kríza vyvolala otázky v oblasti zásobovacej bezpečnosti krajiny a obnoviteľné zdroje sa dostali do sféry záujmu vďaka prijatiu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Slovensko-rakúska obchodná komora v spolupráci so Slovensko-nemeckou priemyselnou a obchodnou komorou dňa 9. marca uskutočnila diskusné fórum na témy Energetika – Stav a perspektívy na Slovensku a Budúce stratégie z pohľadu európskej energetickej politiky. Na podujatí, ktoré sa konalo v Bratislave, sa predstavili najvýznamnejší predstavitelia zahraničných a slovenských energetických firiem ako aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. Pozvanie prijali napríklad Peter Kuchta zo Slovenského plynárenského priemyslu a.s., Dietrich Max Frey zo Západoslovenskej energetiky, a.s, Wolfgang Ernst z OMV Aktiengesellschaft a zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR Juraj Novák a Martin Sliva, ktorí diskutovali s členmi komôr.
Elektrina
Dietrich Max Fey sa vyjadril, že v predchádzajúcom roku bolo na Slovensku vyprodukovaných 29 TWh elektriny, vďaka ktorým dosiahli 3 najväčší energetickí dodávatelia Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika obrat 2,1 mld. eur. Produkcia však presiahla o 3 TWh spotrebu.
Plyn
Slovenské hospodárstvo tiež nakúpilo o 17,5% menej plynu v SPP, čo možno pripísať okrem krízy aj väčšej konkurencii na trhu prostredníctvom RWE, Shell a VNG. Plynová kríza by sa nemala zopakovať vďaka podpísaniu dlhodobých zmlúv o dodávkach plynu s Gazpromom.
Obnoviteľné zdroje
Pri obnoviteľných zdrojoch mal najväčší potenciál bioplyn a biomasa, pre ktoré sú pomery na trhu optimálne. Firma E.ON okrem prevádzkovania štyroch zariadení s bioplynom na Slovensku pracuje momentálne na šiestich projektoch s bioplynom s lokálnymi partnermi a jednom projekte s biomasou. Využívanie veternej energie spomaľujú nevýhodné podmienky vstupu na trh, využívanie vodnej energie energetický gigant Slovenské elektrárne, ktoré majú prednostné právo pri využití vody na zásobovanie veľkomiest.
Investície
Podľa Juraja Nováka sa má investovať do roku 2030 15 mld. eur do slovenskej energetiky. V roku 2020 dosiahne Slovensko cieľ stanovený EÚ, ktorým je 14% energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov.
Energetika
OMV sa s podpisom Intergovernmental Agreement podaril podstatný krok k realizácii Projektu plynovod Nabucco, ktorý má dostať zemný plyn do Rakúska a Európy bez závislosti od Ruska, čím prispeje k väčšej energetickej bezpečnosti v Európe. Ďalším nárožným kameňom ich stálej podnikovej stratégie bolo položenie základného kameňa prvej plynovej elektrárne v rumunskom Petrobrazi. S výstavbou sa začalo v máji 2009. Výnosný rast zostáva naďalej jadrom 3plus stratégie, presadzovanej zvýšenými investíciami prednostne do podnikových oblastí výskumu a produkcie ako aj obchodu s plynom a elektrinou. Na rok 2010 plánuje OMV investície (CAPEX) približne vo výške 2,8 mld. eur na projekty, ktoré majú naďalej zabezpečovať energetickú a zásobovaciu bezpečnosť v Rakúsku a Európe. Ako jedna z prvých spoločností spoznali už na jeseň 2008 výzvy ťažkej hospodárskej situácie a konali. OMV priorizovalo projekty a zadalo svoje smerovanie, vďaka čomu má stále dobré postavenie.
Slovensko-rakúska obchodná komora (SOHK) – Komora je nezávislé združenie fyzických a právnických osôb, založené za účelom podpory obchodných a hospodárskych vzťahov medzi podnikateľskými subjektmi Slovenskej a Rakúskej republiky. Komora bola založená na jeseň v roku 1996 skoro 40 spoločnosťami s rakúskou kapitálovou účasťou a k dnešnému dňu združuje cca. 170 spoločností, so sídlom na Slovensku alebo v Rakúsku, aktívnych v rôznych oblastiach hospodárstva.
Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK) – SNOPK založená v roku 2005 v Bratislave je fórom nemeckých a slovenských podnikov. Komora zastupuje záujmy cca. 300 členských firiem, ktoré na Slovensku zamestnávajú 74.000 pracovníkov a dosahujú obrat v hodnote 15 mld. EUR. SNOPK patrí k celosvetovej sieti nemeckých zahraničných obchodných komôr.