ZCHFP víta rozhodnutie o nižších poplatkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chemický priemysel
Foto: aerzenslovakia.sk

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Slovenské chemické a farmaceutické podniky združené v Zväze chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP SR) vítajú rozhodnutie Európskej komisie o znížení vyberaných poplatkov pre menšie podniky. Malé firmy budú platiť v niektorých prípadoch až o 90 % menej poplatkov Európskej chemickej agentúre (ECHA). Cieľom novej európskej chemickej legislatívy REACH je zlepšiť ochranu životného prostredia i zdravia obyvateľov Európskej únie dôslednejšou kontrolou používaných chemických látok, priniesla však pre podniky zaťažujúcu administratívu a vysoké náklady. Informoval o tom prezident ZCHFP Roman Karlubík.

„Chemické firmy, ktoré spadajú pod pôsobnosť smernice o klasifikáciii, označovaní a balení (CLP), budú môcť okrem toho operovať vo svojich vlastných jazykoch. Poplatky vyplývajúce zo smernice budú znížené o 90 % pre mikropodniky, o 60 % pre malé podniky a o 30 % pre stredné podniky,“ uviedol Karlubík. Tieto poplatky sa platia, keď spoločnosť požiada o alternatívny názov pre látku alebo žiada o harmonizovanú klasifikáciu a označenie látok. Firmy tak môžu použiť alternatívne názvy pri viacerých zmesiach bez toho, aby platili ďalšie poplatky. „To pomôže menším chemickým firmám, aby boli konkurencieschopnejšie. Na Slovensku pritom máme hlavne malé a stredne veľké chemické podniky,“ vysvetlil prijaté úľavy Karlubík.

Malé a stredné podniky môžu využívať pomoc týkajúcu sa legislatívy REACH and CLP v národných centrách, ktoré operujú v každej členskej krajine. Nová európska chemická legislatíva REACH začala platiť od 1. júla 2007. Postupne sa zavádzajú do praxe jej jednotlivé ustanovenia, pritom ale firmy musia zvládnuť blížiaci sa termín registrácie v rámci REACH, ktorý je 30. novembra 2010. Termín drží firmy pod tlakom, mnohé museli prijať zamestnancov, aby sa načas stihli registračný proces.

Chemický priemysel podľa Karlubíka v súčasnosti stále čelí dôsledkom celosvetovej finančnej, odbytovej a hospodárskej krízy, aj keď sa už ukazuje, že rok 2010 by mohol byť zlomový v pomalom návrate na rastovú úroveň. „Okrem celosvetových makroekonomických vplyvov však najviac situáciu v odvetví ovplyvňujú nové legislatívne iniciatívy Európskej únie pre chemický a farmaceutický priemysel. Pokiaľ sa podnikom nepodarí včas implementovať požadované legislatívne zmeny, môže to pre viaceré z nich znamenať zánik,“ uviedol prezident ZCHFP.

ZCHFP SR má 55 členov, v odvetví podniká 225 firiem s počtom zamestnancov viac ako 20. V chemickom odvetví na Slovensku k polroku 2009 pracovalo 36 502 ľudí. Ešte donedávna tvorilo cca 15% slovenského exportu. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie v rámci samotného odvetvia, ďalej výrobky pre potreby mnohých iných odvetví hospodárstva.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Karlubík