Zdĺhavým verejným obstarávaniam by mohlo odzvoniť, Hlivák sľubuje zásadné zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ÚVO: Začatie kontroly vo veci záchrankového tendra
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Foto: SITA/Branislav Bibel

Nový prístup Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) k námietkam má zrýchliť súťaže platené z verejných zdrojov. Na dnešnej tlačovej konferencii na pôde Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) to uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Zrýchli sa verejné obstarávanie

Nový prístup sa dotkne hlavne konaní o námietkach, lebo práve pri týchto vydáva úrad predbežné opatrenia najčastejšie. Úrad so zmenami prichádza na základe pripomienok a podnetov zo strany BBSK a ďalších samospráv.

Zástupcovia samospráv si od tejto zmeny podľa slov predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislava Trégra sľubujú hlavne rýchlejší priebeh súťaží.

„Po niekoľkých opatreniach na zrýchlenie súťaží, ktoré od 31. marca zavedie naša novela zákona o verejnom obstarávaní, prichádzame s ďalšou novinkou. Úrad dnešným dňom mení prístup pri vydávaní predbežných opatrení, ktorými v skutočnosti zakazuje vyhlasovateľom súťaží robiť akékoľvek úkony v súťaži do momentu nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Nový prístup sa dotkne najmä konaní o námietkach, lebo práve pri nich vydáva predbežné opatrenia najčastejšie,“ objasnil predseda ÚVO.

Dodržiavanie platných pravidiel

Úrad vydáva predbežné opatrenia preto, aby tak chránil vyhlasovateľa súťaže, ako aj hospodárske subjekty pred neúčelným a nehospodárnym predkladaním ponúk v prípade, že úrad pri rozhodovaní o podanej námietke zistí rozpor v súťažných podkladoch so zákonom o verejnom obstarávaní.

„Vyhlasovatelia súťaží, v ktorých bude potrebné vydať predbežné opatrenie, budú mať možnosť čiastočne pokračovať v procese verejného obstarávania. Znamená to, že niektoré úkony bude mať povolené. Ide o úkony, ktoré súvisia s vysvetľovaním alebo zmenou súťažných podkladov a netýkajú sa namietaných skutočností, prípadne úkony súvisiace s predĺžením lehoty na predkladanie ponúk,“ popísal zmeny Hlivák.

„Od tejto zmeny si sľubujeme rýchlejší priebeh súťaží a klepnutie po prstoch všetkým, ktorí proces v minulosti dokázali zamraziť a následne predlžovať na dlhé mesiace,“ konštatoval predseda BBSK Ján Lunter.

„Opatrenie je o tom, že kde sa namieta, tá časť verejného obstarávania bude pozastavená, ale v ostatných činnostiach sa môže pokračovať,“ doplnil predseda ZMOS Branislav Tréger s tým, že takto sa získa čas a všetky procesy sa zrýchlia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav TrégerJán LunterMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie