BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Dopady novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti neboli vôbec kvantifikované. Legislatíva bola schválená v inej podobne, ako bola predložená do NR SR a to najmä pre pozmeňujúce návrhy poslancov Smeru-SD. Aj týmito argumentmi vysvetľoval na parlamentnom zdravotníckom výbore Stanislav Gaňa z kancelárie prezidenta námietky, pre ktoré hlava štátu vrátila novelu zákona upravujúcu poplatky.
Navyše podľa neho jedno z ustanovení si každý zo zainteresovaných vysvetľuje iným spôsobom. Napriek pripomienkam nielen prezidenta, novelu väčšina členov výboru odporúča parlamentu schváliť v pôvodnom znení a prelomiť tak veto prezidenta.
Poplatky u lekárov by mali byť podľa poslancov regulované
Obvineného Smeráka nahradil v parlamente Gaži, zložil sľub
Gaňa konštatoval, že podľa jedného z ustanovení sa môže stať, že bude ohrozená slobodná voľba lekára. Vysvetľuje, že gynekológ, ktorý nemá zazmluvnený sonograf, by musel svojho pacienta poslať k inému gynekológovi, ktorý ho zazmluvnený má, ak by mu totiž poskytol vyšetrenie na vlastnom sonografie za úhradu, išiel by nad rámec zákona.
Čislák kritiku vyvracia
Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD) odmieta nejednoznačnosť výkladu. Vysvetľuje, že lekár nebude môcť úhradu požadovať, ale pacient môže dobrovoľne súhlasiť s tým, že výkon si uhradí sám.
Nesúhlasí s kritikou opozície, že legislatívou sa vnáša do poplatkov chaos, tvrdí, že práve naopak v poplatkoch robia poriadok, v zákone taxatívne vymedzujú veci tak, aby pacient vedel za čo má platiť a za čo už nie. Uviedol, že zákon pripravovali na základe podkladov od pacientov, od ktorých dostávali dennodenne podnety. „Nesúhlasím s tým, že pacient má byť rukojemník medzi poisťovňou a poskytovateľom,“ povedal minister.
Svoj názor chcel vyjadriť na výbore aj prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor, nebolo mu to umožnené. Ten trvá na tom, že ak sa zákon opätovne schváli, končia všetky výkony na žiadosť pacienta. „Všetky výkony, ktoré konkrétny poskytovateľ nemá v zmluve, čiže zdravotná poisťovňa mu ich neuhrádza,“ konštatoval Pásztor. Tvrdí, že oni ako súkromní lekári nechcú, aby platil občan, ale poisťovne, tie však majú deklarovať, že nemajú dostatok zdrojov.
Zákon búra poplatkové tabu, tvrdí Raši
Gaňa pripomenul aj pozmeňujúci návrh poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý znemožnil objednanie na prednostné vyšetrenie. Podotýka, že do kancelárie prezidenta dostali veľké množstvo listov od pacientov, aby bol tento zákon vetovaný. Tí, podľa neho tvrdili, že sa prednostne potrebujú objednať, lebo nemajú celý deň na to, aby sedeli v ordinácii, listy mali prísť aj od dôchodcov, ktorí zase poukazovali na to, že ich zdravotný stav im znemožňuje sedieť v ordinácii dlhší čas ako napríklad pol hodinu.
Podľa Jozefa Valockého (Smer-SD) sa však prakticky neruší nič, iba poplatok za to, že lekár objednal pacienta na konkrétnu hodinu. Konštatoval, že objednávať na konkrétny termín môžu lekári i naďalej, ale nebudú môcť vyberať za to úhradu.
Podľa poslanca Richarda Rašiho (Smer- SD) v súčasnosti sa poplatky vyberajú „hlava nehlava“, napríklad za klimatizáciu, či za veci, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Bude preto vyzývať poslancov, aby veto prezidenta prelomili, pričom tvrdí, že zákon je dobrý.
„Konečne búrame jedno poplatkové tabu, ktoré tu bolo totálne zneužívané roky rokúce,“ konštatoval Raši. Tvrdí, že ak by sa to teraz zastavilo, zakonzervoval by sa negatívny stav. Konštatuje, že v prípade potreby sa bude zákon ešte vylepšovať. Opoziční poslanci naopak vyzvali poslancov, aby parlament neprelomil prezidentovo veto a zákon sa od začiatku prepracoval nanovo, tak aby bola legislatíva jednoznačná.