Zdroje prezradili, o čom sa Zelenskyj a Trump rozprávali vo Vatikáne

Biely dom a kancelária ukrajinského prezidenta sa o rozhovore odmietli vyjadriť.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a prezident Donald Trump sa 26. apríla rozprávajú počas pohrebu pápeža Františka vo Vatikáne. Foto: Tlačová kancelária ukrajinského prezidenta via AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža Františka, povedal, že Putin „neustúpi“, pokiaľ naňho Trump nevyvinie väčší tlak. Trump údajne odpovedal, že možno bude musieť zmeniť svoj prístup k ruskému vodcovi. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje portál Axios.

Podľa anonymných zdrojov portálu Zelenskyj tiež naliehal na návrat k pôvodnému návrhu USA, aby nastalo bezpodmienečné prímerie ako „východiskový bod“ pre mierové rokovania. Ukrajina tento plán prijala, ale Rusko ho odmietlo. Podľa jedného zo zdrojov Trump s týmto postojom pravdepodobne súhlasí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinský prezident zopakoval, že Kyjev nikdy neuzná Krym za ruské územie, na čo Trump odpovedal, že o to nežiada. Zelenskyj dodal, že sa „nebojí ústupkov“, aby dosiahol dohodu o ukončení vojny, ale potrebuje silné bezpečnostné záruky. Trump údajne počas rozhovoru tiež tlačil na Zelenského, aby rýchlo podpísal takzvanú dohodu o prírodných zdrojoch.

Biely dom pre Axios uviedol, že sa nebude vyjadrovať k súkromným rozhovorom Trumpa so svetovými lídrami. Zelenského kancelária sa tiež odmietla vyjadriť.

Viac k osobe: Donald TrumpVolodymyr Zelenskyj

Odporúčané