Svetové združenie bývalých politických väzňov sa sťažuje na porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania zo strany Ministerstva vnútra SR.
Dotácia vo výške 4000 eur
Ako organizácia uviedla v stanovisku, dôvodom je, že im rezort priznal na fungovanie dotáciu vo výške 4000 eur, ktorú považujú za likvidačnú. V tejto súvislosti združenie zdôrazňuje, že nemá kapacity opraviť pamätník obetiam invázie z 21. augusta 1968 so štatistikou obetí v Poprade.
Šutaj Eštok spôsobil podľa progresívcov pasovú krízu, štát mešká s vydaním takmer 15-tisíc cestovných dokladov
Ministerstvo podľa organizácie zároveň v tomto čase navýšilo dotáciu pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý bol podľa nich príveskom bývalého komunistického režimu.
Chýba pamätník
„Dotácia im bola navýšená opäť na úkor združení zastupujúcich bývalých politických väzňov a násilne odvlečených NKVD do stalinských gulagov, odkiaľ sa mnohí už nevrátili. Na dehonestovanie odkazu novembra 1989 a uprednostňovanie združenia SZPB sme upozorňovali v antidiskriminačnej žalobe, ktorá sa má prejednávať na mestskom súde Bratislave IV dňa 20. septembra,“ uviedlo združenie.
Združenie tiež pripomína, že na Slovensku stále nie je centrálny pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968.
Odbory justičnej stráže sa stotožňujú s nespokojnosťou policajtov, apelujú hneď na štyroch ministrov
„Malá pamätná tabuľka v Bratislave s troma menami obetí a jednou vetou, ktorá mladej generácii už veľa nehovorí, nie je dôstojným miestom na uctenie si obetí okupácie a tragických udalostí, ktorých následky nesieme dodnes. Skromný pamätník v Poprade, odhalený 21. augusta 2002, plní úlohu centrálneho pamätníka s popisom historickej udalosti a uvedením štatistiky obetí v rámci celého Československa a návštevníkom Popradu pripomína tragické augustové udalosti,“ dodala organizácia.