Zemetrasenie v Japonsku má už 126 obetí, nezvestných je stále vyše dvesto ľudí (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko, zemetrasenie
Zemetrasenie v japonskej prefektúre Ishikawa spôsobilo aj zosuvy pôdy. Zasypaná je aj štátna cesta v Suzu. Foto: SITA/Kyodo News via AP)
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. januára, 18:51

Počet obetí po pondelkovom silnom zemetrasení s magnitúdom 7,6, ktoré s ďalšími otrasmi zasiahlo západné pobrežie Japonska, stúpol v sobotu na 126.

Najviac mŕtvych je v meste Wadžima, a to 69, po ktorom nasleduje mesto Suzu s 38. Viac ako 500 ľudí utrpelo zranenia, prinajmenšom 27 z nich vážne. Nezvestých je stále viac ako 200 osôb a údajne 11 ľudí je uviaznutých pod troskami dvoch domov, ktoré sa zrútili v meste Anamizu.

Cunami, požiar aj zosuv pôdy

Zemetrasenia spôsobili vo Wadžime veľký požiar a v oblasti vyvolali vlny cunami a zosuvy pôdy. Keďže niektoré cesty sú poškodené, rastú obavy o komunity, do ktorých ešte neprišla voda, jedlo, prikrývky a lieky.

Tisíce japonských vojakov sa pripojili k úsiliu dostať sa do najviac zasiahnutých miest na polostrove Noto, ktorý bol v centre zemetrasenia a je spojený úzkym pásom pevniny so zvyškom hlavného ostrova Honšú.

Odborníci sa obávajú šírenia chorôb

Inštitút pre výskum zemetrasení na Tokijskej univerzite zistil, že piesočnaté pobrežie v západnom Japonsku sa na niektorých miestach posunulo až o 250 metrov smerom k moru.

Odborníci varujú pred šírením chorôb a úmrtiami v evakuačných centrách, ktoré teraz poskytujú strechu nad hlavou zhruba 34-tisíc ľuďom, ktorí prišli o domovy. Mnohí z nich sú starší.

Spojené štáty v piatok oznámili pomoc Japonsku v hodnote 100-tisíc dolárov, ktorá zahŕňa prikrývky, vodu a zdravotnícke pomôcky. Za uplynulý týždeň Išikawu a susedné oblasti zasiahli desiatky otrasov. Meteorológovia na víkend predpovedajú dážď a sneh a odborníci varujú pred ďalšími otrasmi.

Poškodené cesty sa môžu úplne zrútiť

Oblasť od pondelka zasiahli desiatky otrasov a potenciálne ďalšie vytvárajú hrozbu zničenia ďalších domov a blokovania ciest. Noviny Yomiuri informovali, že ich letecká štúdia zistila v oblasti viac ako 100 zosuvov pôdy a niektoré blokovali záchranné cesty.

Úrady varovali, že cesty, ktoré poškodili otrasy, by sa mohli úplne zrútiť. Riziko pritom zvyšuje dážď a sneh, pred ktorými meteorológovia varovali na noc a nedeľu.

V oblasti postupne obnovujú dodávky elektriny, no dodávky vody sú slabé. Poškodené totiž boli aj núdzové vodné systémy. Tisícky vojakov letecky aj nákladnými autami privážajú vodu, potraviny a lieky pre viac ako 30-tisíc ľudí, ktorých evakuovali z postihnutých oblastí.

Deväťdesiatročná starenka prežila

Japonsku vyjadrili sústrasť a sľúbili pomoc Spojené štáty i ďalší spojenci. Prekvapivo sústrasť premiérovi Fumiovi Kišidovi vyjadril aj severokórejský vodca Kim Čong-un.

Hlavný tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši povedal, že Japonsko je vďačné za všetky odkazy vrátane toho zo Severnej Kórey. Ako dodal, Japonsku Severná Kórea naposledy vyjadrila sústrasť pri katastrofe v roku 1995.

V západnom Japonsku vytiahli 124 hodín po silnom zemetrasení z trosiek domu živú seniorku. Deväťdesiatnička tak prežila v troskách v meste Suzu viac ako päť dní. Šance na prežitie po prvých 72 hodinách sú pritom mizivé.

V ostatných dňoch sa však už podarilo niekoľko takýchto dramatických záchran.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať