BANSKÁ BYSTRICA 15. apríla (WEBNOVINY) – Záverečnými rečami malo v pondelok predpoludním pokračovať pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 51-ročným veľkopodnikateľom Mikulášom Varehom zo Zemplína.
Pre problémy s obhajobou záverečnú reč predniesol iba prokurátor a súd odročil pojednávanie na štvrtok 18. apríla o 13. hodine, keď vyhlási rozsudok.
V úvode predpoludňajšieho pojednávania obžalovaný oznámil, že vypovedal plnú moc svojim doterajším obhajcom Ľubomírovi Hrežďovičovi a Štefanovi Hajdu a dohodol sa s novým advokátom Ľubošom Petrovským z Košíc.
Súd však poukázal na ustanovenia trestného poriadku, podľa ktorého doterajší obhajca je povinný zastupovať klienta až do prevzatia veci novým obhajcom. Preto senát vydal príkaz, aby sa na súd dostavil aj druhý podnikateľov obhajca Štefan Hajdu, ktorý na začiatku pojednávania o 9. hodine v Banskej Bystrici nebol, a súd odročil pojednávanie na 15. hodinu popoludní.
Advokáti Ľubomír Hrežďovič a Štefan Hajdu akceptovali výzvu súdu a na popoludňajšie pojednávanie aj prišli. Ich klient im však zakázal hovoriť a tak záverečnú reč predniesol iba prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.
Obžalovaný veľkopodnikateľ nevyužil právo záverečnej reči a odmietol i možnosť posledného slova s tým, že boli porušené jeho práva na obhajobu.
Prokurátor žiadal uznať vinu podľa obžaloby. Za pokračujúce trestné činy skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty vo veľkom rozsahu navrhol uložiť Varehovi nepodmienečný trest odňatia slobody podľa modifikovanej trestnej sadzby, ktorej horná hranica v tomto prípade môže dosiahnuť až šestnásť rokov. Zároveň navrhol uložiť aj peňažný trest stotisíc eur.
Žalované trestné činy podnikateľ podľa obžaloby spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek. Podľa prokurátora však išlo o nerealizovateľné objemy a obchody boli iba na papieri so snahou získať daňové výhody, čo potvrdilo aj dokazovanie na hlavnom pojednávaní. Žalobca vyhlásil, že zo strany Varehu nešlo o seriózne podnikanie, jeho firmy boli pasívne a v hlbokej strate. Celkovú škodu vyčíslila prokuratúra na vyše 57 miliónov eur.
Situáciu s vypovedaním plnej moci obhajcom označil prokurátor za kurióznu, s akou sa za 22 rokov praxe v prokuratúre nestretol. Pre médiá pripustil podozrenie z možnej obštrukcie obžalovaného so snahou oddialiť verdikt súdu. Z pohľadu väzby i merita veci však nevidí zmysel zmeny obhajcu na poslednú chvíľu.