Odporúčame:
Začal sa ďalší súd v prípade tragickej nehody sanitky
Prokurátor zo zrážky vinil 45-ročnú vodičku Citroënu Janku D. z Banskej Bystrice, ale súd ju spod obžaloby oslobodil, pretože sa nepreukázalo, že skutok spáchala. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa voči nemu odvolal.
Podľa prokurátora obžalovaná vodička pri výjazde na hlavnú cestu z Ďumbierskej ulice na Novú cestu do Sásovej nedala prednosť zľava prichádzajúcej sanitke s majákmi a nasledovala zrážka. Sanitku odhodilo a čelne sa zrazila s protiidúcim autobusom.
Zrážka sa stala na banskobystrickom sídlisku Sásová 14. októbra 2010 pred 20. hodinou. Pri nehode zahynul 57-ročný lekár záchranár Andrej Faglic, ťažko sa zranili dve osoby a ďalších šesť ľudí ľahko. Neskôr na následky zranení zomrel aj 30-ročný vodič sanitky Jozef Šárik. Po nehode zmenili pred križovatkou dopravné značenie z príkazu Pozor, daj prednosť na Stop.
Súd sa oprel o viaceré dôkazy, ktoré svedčili v prospech vodičky, vrátane znaleckého posudku. Sanitka išla rýchlosťou asi 110 kilometrov za hodinu, pričom podľa väčšiny svedkov nemala súčasne zapnuté svetelné i zvukové výstražné znamenia, ako to vyžaduje zákon.
Znalec vyhlásil, že ak by rýchlosť sanitky nepresiahla sedemdesiatku, vodička osobného auta by bola prešla križovatkou bez problémov a tragická zrážka by sa nebola stala. Hranica križovatky nebola v tom čase vyznačená a nebola tam ani značka.
Záverečná reč obhajcu a obžalovanej
Obhajca Rastislav Urbáni v záverečnej reči podotkol, že na tragickej zrážke sa podieľal i vodič sanitky. Ten nemal právo na prednostnú jazdu, pretože jazdil bez výstražných znamení neprimerane rýchlo. Obhajca pre médiá označil rozsudok za spravodlivý.
Obžalovaná v záverečnej reči sa opakovane ospravedlnila pozostalým. Povedala, že si uvedomuje tragické následky a dala by nevie čo, keby mohla vrátiť život obom záchranárom, ktorí pri zrážke utrpeli smrteľné zranenia. Podotkla, že si nie je vedomá svojho zlyhania. Vyslovila ľútosť nad tým, čo sa stalo a ospravedlnila sa pozostalým. Otec nebohého vodiča sanitky nebol s oslobodzujúcim rozsudkom spokojný. Pre médiá vyhlásil, že zmeniť to môže odvolací súd, „ak je v tomto štáte spravodlivosť.“
V prípade súd už v auguste rozhodol v skrátenom konaní trestným rozkazom. Uznal vodičku za vinnú z prečinu usmrtenia a uložil jej trest dva roky odňatia slobody nepodmienečne a zákaz viesť motorové vozidlá na šesť rokov. Pretože obhajca podal voči trestnému rozkazu odpor, súd musel nariadiť hlavné pojednávanie s dokazovaním. Podľa súdu však dôkazy na hlavnom pojednávaní jednoznačne vinu obžalovanej vodičky nepreukázali.