Žilinka odmieta, že by téma reedukačných centier slúžila na prekrytie aktivít proti právnemu štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Žilinka
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta tvrdenia, že téma situácie v reedukačných centrách slúži na prekrytie aktivít proti právnemu štátu. Ako napísal na sociálnej sieti, ide o absurdnú konšpiráciu.

Zhodnotenie o stave zákonnosti v reedukačných centrách je podľa generálneho prokurátora prvým výsledkom riadiacich aktov prijatých po jeho nástupe do funkcie. Ide pritom podľa neho o systémovú zmenu prístupu prokuratúry k výkonu dozoru nad zákonnosťou v miestach, akými sú aj reedukačné centrá.

„Príprava a realizácia takého komplexného zhodnotenia zákonnosti je dlhodobý proces. O zaradení úlohy vykonať zhodnotenie som rozhodol v novembri 2022 s lehotou na predloženie zhodnotenia do 1. decembra 2023, previerky boli vykonané v priebehu roka 2023 a len veľmi ťažko som v tom čase mohol predpokladať zistenie takého rozsiahleho porušovania práv detí, pričom zhodnotenie bolo zverejnené už 15. januára 2024,“ zdôraznil Žilinka. Doplnil, že pre mimoriadnu vážnosť poznatkov ihneď zvolal multilaterálne pracovné stretnutie dotknutých a zodpovedných orgánov verejnej moci.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o vystúpenie v pléne Národnej rady. Dôvodom sú vážne a rozsiahle poznatky o porušovaní práv maloletých v špeciálnych zariadeniach. Žilinka predsedovi parlamentu zároveň doručil materiál „Zhodnotenie Generálnej prokuratúry SR o stave zákonnosti v reedukačných centrách“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš ŽilinkaPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRHlas-SDNárodná rada SR