Vražde Andrey sa dalo podľa Žilinku zabrániť, poukázal na jeho neschválený návrh v parlamente a písal aj Kollárovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je presvedčený, že vražde Andrey B. v Dubnici nad Váhom sa dalo predísť.

Poukazuje na to, že na potrebu účinnejšej ochrany pred nepríčetnými páchateľmi nebezpečnými pre spoločnosť upozornil predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) už listom zo 4. októbra 2022.

Poukázal v ňom na nedostatočnosť právnej úpravy, ktorá spôsobuje opakované problémy v praxi, čo môže vyústiť do ohrozenia života a zdravia ľudí.

Návrh parlament neschválil

Zároveň navrhol aj komplexné legislatívne riešenie, ktoré prinášalo náležitú ochranu spoločnosti pred nepríčetnými páchateľmi.

„Toto legislatívne riešenie predstavovalo systémové prepojenie postupu orgánov činných v trestnom konaní a výkonu ústavnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení, s následným rozhodovaním o prijatí a držaní umiestneného nepríčetného páchateľa, voči ktorému z toho dôvodu muselo byť zastavené trestné stíhanie v riadnom (civilnom) detenčnom konaní,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Súd sa obával úteku obvineného

Dodala, že návrh generálneho prokurátora zostal bez spoločenskej odozvy a parlament ho neschválil.

Špecializovaný trestný súd vzal 1. júla do väzby 36-ročného Jána M. obvineného z vraždy v Dubnici nad Váhom. Dôvodom je obava z možného úteku obvineného, a tiež z prípadného pokračovania v trestnej činnosti.

Rozhodnutie súdu je právoplatné. Obvinený je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný surovým spôsobom a so sexuálnym motívom.

Úkladná vražda sa stala 29. júna v ranných hodinách pri novej cyklotrase v záhradkárskej oblasti Lieskovec v Dubnici nad Váhom. Obeťou je 39-ročná Andrea B. z Novej Dubnice, ktorá na mieste podľahla početným sečným zraneniam. Páchateľa bezprostredne po čine zadržala polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárMaroš ŽilinkaZuzana Drobová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNárodná rada SRSme rodinaŠpecializovaný trestný súd SR