Žilinský exsudca Polka dostal za korupciu trojročný podmienečný trest, zaplatiť musí aj 150-tisíc eur

Súd, peniaze
Bývalým predstaviteľom komunizmu budú odobraté nezaslúžené benefity. Foto: ilustračné, gettyimages.com
  • aktualizované 3. marca 14:22

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a bývalým žilinským sudcom Pavlom Polkom, ktorý čelil obvineniu pre prijímanie úplatku vo funkcii verejného činiteľa. Súd uznal obvineného za vinného z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní päť rokov s probačným dohľadom.

Súd vymeral obvinenému aj peňažný trest vo výške 150-tisíc eur s tým, že v prípade nezaplatenia mu bude uložený náhradný trojročný trest odňatia slobody. Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať.

Zadržali pôvodne päť osôb

Sudca zároveň, so súhlasom prokurátora, rozhodol o prepustení obvineného Pavla Polku z väzby na slobodu. „Klient s dohodou súhlasil a považoval ju za spravodlivú a primeranú. Dohoda sa týka deviatich skutkov,“ uviedol obhajca bývalého sudcu s tým, že podľa neho je peňažný trest primeraný, „lebo prevyšuje v súhrne o nezanedbateľnú sumu ten rozsah trestnej činnosti, za ktorú bol klient odsúdený“.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v septembri 2020 v rámci akcie Plevel pôvodne päť osôb, jednu neskôr prepustili. Medzi zadržanými v kauze korupcie na žilinských súdoch bol bývalý sudca Pavol Polka, sudca Daniel B., advokát Ľuboš M. a tiež Juraj F. Vyšetrovateľ ich obvinil z prijímania úplatku.

Dary v hodnote desaťtisícov eur

ŠTS už v decembri minulého roku v kauze korupcie na žilinských súdoch uznal za vinných piatich obžalovaných. Trojici obžalovaných, a to konkrétne Františkovi Tóthovi známemu ako „Veľký Fero“, Ľubošovi M. a Františkovi S. známemu ako „Malý Fero“ uložil súd podmienečné tresty. V prípade Antona Bajdíka súd uložil súhrnný nepodmienečný trest v dĺžke tri roky, keďže obžalovaný si už odpykáva trest v inom prípade. Patrikovi Murzovi súd uložil finančný trest.

Podľa prokuratúry „Veľký Fero“ a Ľuboš M. vo viacerých prípadoch preberali finančné dary v hodnote tisícov až desaťtisícov eur, ktoré neskôr poskytovali sudcom žilinských súdov. Tí mali za finančné čiastky ovplyvniť rozhodnutia v prejednávaných veciach. Išlo napríklad o rozhodnutia o prepustení z väzby, o podmienečnom prepustení z výkonu trestu a tiež zabezpečenie oslobodenia spod obžaloby

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Polka
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd SR