Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) prijal so znepokojením informáciu o zmene výšky príjmu pre uplatňovanie zníženej sadzby dane na úrovni 15 percent. Schválená bola v Národnej rade SR 2. decembra. Informovala o tom generálna sekretárka SŽZ Miriam Bellušová.
Nesystémový a nezrozumiteľný krok
„V období, kedy sú živnostníci a malé podniky vystavené tvrdým dopadom koronakrízy a kedy štát nereaguje dostatočným spôsobom na ich potreby v zmysle kompenzácie výpadkov tržieb, prichádza zvýšenie daňového zaťaženia v skrytej podobe ako nesystémový a pre podnikateľov nezrozumiteľný prvok,“ uviedol prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Kým pôvodne výšku príjmov mikrodaňovníkov pre potreby zdaňovania určoval zákon o dani z príjmov, a to na úrovni 100-tisíc eur ročne, novela stanovila limit pre výšku príjmov nepriamo, odvolaním sa na zákon o dani z pridanej hodnoty, ktorý definuje mikrodaňovníka ako takú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorej obrat neprekročí 49 790 eur ročne.
Zmenené podmienky v čase koronakrízy
Novela teda znížila podľa SŽZ výšku príjmov pre uplatnenie zníženej 15-percentnej sadzby dane z príjmu o viac než polovicu.
„Zvýšenie daňového zaťaženia je trestom za aktivitu podnikateľov v období hospodárskej recesie a je to nepochopiteľný počin v čase, keď okolité krajiny znižujú priame a nepriame daňové zaťaženie, aby firmám vytvorili priestor pre investície a prispôsobenie sa zmeneným trhovým podmienkam v čase koronakrízy,“ uviedla Bellušová.
Novelu zákona vníma zväz o to viac negatívne, že zmeny so zásadným dopadom na podnikateľské prostredie boli prijaté až v rámci schvaľovania v Národnej rade SR, bez predchádzajúcich verejných konzultácií a medzirezortného pripomienkového konania.