Zlato Nemcovi Lochovi, Slovák Ninis 24.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Felix Loch
Foto: AP Photo/Charlie Krupa

WHISTLER 15. februára (WEBNOVINY) – Nemecký reprezentant Felix Loch zvládol aj posledný krok a suverénnym spôsobom triumfoval v súťaži sánkarov na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. Po dvoch najrýchlejších sobotňajších jazdách mal 20-ročný dvojnásobný majster sveta najlepšie časy aj v oboch nedeľňajších a vrcholné preteky sezóny zvládol s prehľadom skúseného rutinéra. Loch si po každej jazde na skrátenej trati v dôsledku tragickej havárie Gruzínca Nodara Kumaritašvili budoval čoraz výraznejší odstup od prenasledovateľov. Rodák z Sonnebergu je najmladším víťazom v histórii olympijských sánkarských súťaží. Jeho zásluhou putuje zlatá medaila v kategórii mužov už deviatykrát v histórii do Nemecka. Naposledy sa tak stalo pred 12 rokmi, keď si na ZOH 1998 v japonskom Nagane prvenstvo vybojoval legendárny Georg Hackl.

Ani na ďalších medailových pozíciách nenastali v porovnaní s poradím stanovenom po prvej jazde zmeny. Lochov skúsenejší krajan David Möller skončil druhý s časovým mankom 0,679 s. Tretí bol najväčší favorit Armin Zöggeler z Talianska, ktorému nemeckí konkurenti zmarili víťazný olympijský hetrik. Jediným sánkarom s troma zlatými kovmi z pretekov jednotlivcov zostáva naďalej spomenutý Hackl. Obhajca prvenstva spred štyroch rokov z Turína, ktorý sa usiloval o tretí triumf na ZOH v rade, dosiahol v nedeľu v ľadovom tobogane vo Whistleri až šiesty a štvrtý najlepší čas a jeho odstup Locha narástol až na 1,290 s. Zöggeler bol už pred záverečnou jazdou prakticky odpísaný z boja o zlato, ale do zbierky mu pribudla piata medaila (2 – 1 – 2).

Hneď za spomenutým Tirolčanom nasledoval podľa predsúťažných prognóz druhý najvážnejší adept na triumf Rus Albert Demčenko (+1,320). Vydarené nemecké vystúpenie zvýraznil Andi Langenhan na 5. mieste (+1,544). Trojnásobné zastúpenie v prvej desiatke mali aj Rakúšania (6. D. Pfister, 9. Kindl, 10. M. Pfister). Kanaďan Samuel Edney potešil domácich fanúšikov zlepšeným výkonom a posunom z konca prvej desiatky na siedmy stupienok.

Jediný Slovák v štartovom poli 38 sánkarov Jozef Ninis oproti prvej polovici pretekov, v ktorej figuroval na 23. mieste, mierne klesol. V cieli jednotlivých víkendových jázd klasifikovali zverenca reprezentačného trénera SR Ľubomíra Micka na 23., 22., 30. a 25. pozícií, čo v konečnom hodnotení znamenalo 24. priečku s odstupom 4,029 s na nemeckého šampióna. Dvadsaťosemročný rodák z Čadce si vo Whistler Sliding Centre nevylepšil umiestnenie zo svojej premiéry na ZOH 2006 v talianskom Turíne, kde bol 22.

„Už po sobote som vedel, že to bude mať Jozef dosť ťažké. Nevyšla mu najmä tretia jazda, čo sa odzrkadlilo aj na časovom odstupe. Spravil v nej niekoľko chýb a prišiel o možnosť zabojovať o najlepšiu dvadsiatku. Nedá sa povedať, že jeho vystúpenie na ZOH bolo neúspešné, ale čakal som od neho viac a myslím si, že aj on sám si veril na umiestnenie v prvej dvadsiatke. Dosť veľa strácal predovšetkým na štartoch a ani prejazdy nemal také, aby mohol pomýšľať na želané priečky,“ zhodnotil Ninisovo účinkovanie predseda Slovenského zväzu sánkarov (SZS) Walter Marx st., ktorého doplnil reprezentačný kouč Ľubomír Mick: „Tak ako my tréneri ani Jozef nebude veľmi spokojný s účinkovaním vo Whistleri aj vzhľadom na to, že v Turíne skončil o dva stupienky lepšie. Od prvej jazdy neboli štarty v jeho podaní optimálne, k tomu sa pridávali drobné chyby na dráhe, čo sa prejavilo na konečnom výsledku. Táto sezóna sa od začiatku vyvíjala opačným smerom, ako sme očakávali. Chceli sme, aby Ninis uspel na svojej obľúbenej dráhe v lotyšskej Sigulde na ME, čo sa nepodarilo. Vrcholom roka mali byť ZOH, no ani tie nevyšli podľa našich túžob.“

Konečné výsledky súťaže sánkarov na XXI. zimných olympijských hrách po záverečnej štvrtej jazde vo Whistler Sliding Centre:

Muži (konečné poradie štyroch jazdách): 1. Felix Loch 3:13,085 min, 2. David Möller (obaja Nem.) +0,679 s, 3. Armin Zöggeler (Tal.) +1,290, 4. Albert Demčenko (Rus.) +1,320, 5. Andi Langenhan (Nem.) +1,544, 6. Daniel Pfister (Rak.) +1,641, 7. Samuel Edney (Kan.) +1,755, 8. Tony Benshoof (USA) +2,043, 9. Wolfgang Kindl +2,130, 10. Manuel Pfister (obaja Rak.) +2,184,…24. JOZEF NINIS (SR) +4,029.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Armin ZöggelerFelix LochJozef Ninis