Zlato Nemke Hüfnerovej, Slovenka Sabolová 14.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatjana
Foto: SITA/AP

WHISTLER 17. februára (WEBNOVINY) – Nemka Tatjana Hüfnerová potvrdila úlohu hlavnej favoritky súťaže sánkarok na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri, podľa očakávania si vybojovala premiérovú zlatú medailu a na pomyselnom tróne vystriedala krajanku Sylke Ottovú, ktorá v januári 2007 ukončila kariéru pre tehotenstvo. „Veľmi som chcela vyhrať. Môj sen sa napokon stal skutočnosťou, z čoho sa veľmi teším,“ povedala šťastná víťazka.

Dvadsaťšesťročná Hüfnerová si vo Whistleri s výnimkou úvodnej jazdy, v ktorej bola tretia, suverénne počínala v ďalšom priebehu pretekov. Obhajkyňa olympijského bronzu z Turína spred štyroch rokov si troma najrýchlejšími jazdami zabezpečila prvenstvo s takmer polsekundovým náskokom pred o rok mladšou Ninou Reithmayerovou z Rakúska (+0,490), pre ktorú to je po tohtoročnom bronze z majstrovstiev Európy v Sigulde len druhý cenný kov z vrcholného podujatia. Reithmayerová, ktorá bola prekvapujúcou líderkou súťaže po úvodnej pondelkovej jazde, prekazila – rovnako ako jej krajanka Angelika Neunerová pred dvanástimi rokmi v japonskom Nagane – čisto nemecké obsadenie stupňa pre víťazov. Bronz putuje do Nemecka zásluhou 22-ročnej spolufavoritky Natalie Geisenbergerovej (+0,577).

Hoci Nemky nezískali na ZOH aj tretíkrát v rade všetky tri medaily v súťaži jednotlivkýň, z ostatných štyroch hier si odniesli desať z dvanástich cenných kovov. Zásluhou Hüfnerovej sa navyše môžu tešiť z deviateho zlata v tejto disciplíne v histórii. Veľmi dobre si vo Whistler Sliding Centre počínali ruské sánkarky. Všetky tri sa vtesnali do prvej desiatky.

Najlepšia z nich bola na 4. pozícii figurujúca aktuálna európska šampiónka Tatiana Ivanovová, ktorá si takmer dala medailový darček k utorkovým 19. narodeninám. Napokon ju od stupňa víťazov delilo len osem stotín sekundy. Úradujúca majsterka sveta v kategórii žien Erin Hamlinová z USA skončila až šestnásta. Sklamaním pre domácich priaznivcov bolo vystúpenie tria Kanaďaniek, ktoré z pôvodného 29-členného štartového poľa sánkarok figurovalo až v druhej polovici výsledkovej listiny (15. Lauscherová, 18. Goughová, 25. Simisterová).

Duo Sloveniek si svoje postavenie oproti pondelku pohoršilo. Skúsenejšia Veronika Sabolová sa v utorkových súťažných jazdách prezentovala 19. a 11. najlepším časom, čo v konečnom hodnotení znamenalo pokles o dva stupienky na 14. miesto (+2,018) Aj keď sa 29-ročnej členke ŠKP Štrbské Pleso nepodarilo zaútočiť na prvú desiatku, pri tretej účasti na ZOH si výrazne vylepšila svoje doterajšie maximum, ktorým bola 19. priečka z Turína. „Najlepšie sa mi vydarila prvá a štvrtá jazda. Naopak, tretia mi nevyšla, čo ma stálo dva stupienky. Celkovo však vystúpenie vo Whistleri prevýšilo moje očakávania. Pred olympijskými hrami som tajne dúfala, že by som mohla byť do 20. miesta, so 14. priečkou som v mojich myšlienkach vôbec nepočítala, ale o to mám väčšiu radosť,“ povedala pre agentúru SITA Sabolová.

Zlepšiť svoje doterajšie olympijské maximum si mohla aj Sabolovej oddielová a reprezentačná kolegyňa. Jana Šišajová si však neudržala 17. priečku z prvej polovice pretekov. V utorok najskôr po osemnástom najlepšom výkone v tretej jazde klesla na 18. stupienok a nevydarená záverečná štvrtá jazda aj s pádom znamenala jej prepad na posledné miesto z 27 klasifikovaných sánkarok (+8,575). Z premiéry na ZOH pred štyrmi rokmi má 25-ročná Slovenka na konte 22. pozíciu.

„Sabolová sa postarala o milé prekvapenie. Škoda štartu v tretej jazde. Urobila tam dosť veľkú chybu, čo ju stálo ešte lepšie umiestnenie. Napriek tomu je prvá pätnástka pre nás i pre ňu skvelým výsledkom, ktorý sme nečakali. Skôr sme očakávali umiestnene okolo 15. – 20. priečky. Šišajovej nešli štarty, ale počas jázd dokazovala, že má na dobré umiestnenie, veď sa pohybovala na 17. – 18. pozícii. Žiaľ, v poslednej jazde sa v dvanástej zákrute dopustila menšej chyby, dostala šmyk, hodilo ju to a spadla. Mrzí nás to, lebo mohla dosiahnuť pre seba tiež skvelý výsledok,“ zhodnotil vystúpenie reprezentantiek SR šéftréner Ľubomír Mick, ktorého doplnil predseda Slovenského zväzu sánkarov (SZS) Walter Marx st.: „Veronika Sabolová dosiahla veľmi pekný výsledok a k predvedeným výkonom jej treba len zagratulovať. Škoda, že sa Jana Šišajová v záverečnej jazde pripravila o solídne umiestnenie. Chybu spravila pri prejazde jednej zo zákrut. Spadla a aj keď sa snažila dostať späť na sane, časové manko už bolo príliš veľké. Našťastie sa nezranila a je v poriadku.“

Výsledky – sane:

Ženy (konečné poradie po štvrtej jazde): 1. Tatjana Hüfnerová (Nem.) 2:46,524 min, 2. Nina Reithmayerová (Rak.) +0,490, 3. Natalie Geisenbergerová (Nem.) +0,577, 4. Tatiana Ivanovová (Rus.) +0,657, 5. Anke Wischnewská (Nem.) +0,729, 6. Alexandra Rodionovová (Rus.) +0,932, 7. Martina Kocherová (Švajč.) +1,051, 8. Ewelina Staszuloneková (Poľ.) +1,097, 9. Maija Tirumová (Lot.) +1,130, 10. Natalia Chorevová (Rus.) +1,460,…14. Veronika Sabolová +2,018, 27. Jana Šišajová (obe SR) +8,575

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ŠišajováTatjana HüfnerováVeronika Sabolová