Zmena dodávateľa energií by mala byť možná do 3 týždňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Odberatelia by mali mať v budúcnosti možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo zemného plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov. Vyplýva to z návrhu zákona o energetike, ktorý pre potreby implementácie tretieho liberalizačného energetického balíčka vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). „Návrh zákona výrazne posilňuje práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov,“ uviedlo ministerstvo v navrhovanom zákone.

Po prijatí návrhu energetického zákona bude mať odberateľ elektriny a plynu z kategórie domácnosti právo odstúpiť od zmluvy počas takzvanej lehoty na rozmyslenie v dĺžke siedmich pracovných dní odo dňa uzavretia zmluvy. „Účelom takejto úpravy je ochrániť najmä znevýhodnených odberateľov pred agresívnymi obchodnými praktikami, ktorých nárast nie je možné vylúčiť v súvislosti s pokračujúcou liberalizáciou na trhu dodávok elektriny a plynu domácnostiam,“ vysvetlil rezort. Návrh zákona taktiež upravuje právo domácnostiam vypovedať zmluvu v prípade zmeny ceny alebo iných zmluvných podmienok. Návrh tiež napríklad ustanovuje právo spotrebiteľa dostať konečné vyúčtovanie do šiestich týždňov po zmene dodávateľa, právo na relevantné údaje o spotrebe elektriny a plynu a právo na informácie o spotrebiteľských právach uvedené na faktúrach a webových sídlach energetických podnikov.

Novým zákonom by sa tiež mala zaviesť nová definícia pojmu zraniteľný odberateľ elektriny. „Navrhuje sa, aby sa osobitná ochrana vzťahovala na odberateľov, pre ktorých je dodávka elektriny otázkou prežitia. V pravidlách trhu sa podrobnejšie vymedzí postup pri uplatňovaní práv zraniteľného odberateľa elektriny, vrátane bližšieho vymedzenia podmienok, za ktorých sa životné funkcie odberateľa považujú za závislé na odbere elektriny,“ dodal rezort.

Návrh zákona taktiež obsahuje nový režim možností, ako oddeliť výrobné činnosti a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. Oddelenie výroby a dodávky elektriny od prenosovej sústavy sa bude podľa návrhu realizovať prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva. „Oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete bude možné uskutočniť využitím troch modelov, a to úplné oddelenie vlastníctva, vytvorenie nezávislého prevádzkovateľa siete a zriadenie nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete,“ konštatovalo ministerstvo.

Pravidlá obsiahnuté v právnych aktoch tretieho energetického balíčka sú zamerané najmä na podporu liberalizácie trhu s elektrinou a plynom, na zlepšenie práv spotrebiteľov, či na posilnenie právomoci a nezávislosti regulačných orgánov. Energetický balíček obsahuje aj ustanovenia o vytvorení nezávislej inštitúcie, európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, ktorej hlavnou úlohou bude vytvárať rámec pre spoluprácu regulačných orgánov členských štátov Európskej únie. Tretí liberalizačný balíček by chcelo ministerstvo hospodárstva definitívne implementovať do slovenskej legislatívy do konca tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR