Aj Vlhovú ovplyvňuje rapídna zmena klímy, nie je kde súťažiť ani trénovať (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto: archívne, SITA/AP.

Nie je to iba záležitosť ostatnej sezóny. Seriál Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní už dlhší čas sužujú problémy spojené so zmenou svetovej klímy, osvedčené strediská často bojujú s nedostatkom snehu, ľadovce sú na ústupe a nie je kde súťažiť či trénovať.

Počas ostatného ročníka takmer 200 športovcov na čele s elitnými zjazdármi Američankou Mikaelou Shiffrinovou, Nórom Aleksandrom Aamodtom Kilde či Taliankou Federicou Brignoneovou dokonca prostredníctvom listu vyzvali Medzinárodnú lyžiarsku a snoubordovú federáciu (FIS), aby prijala opatrenia na boj proti zmene svetovej klímy.

Klíma zhoršuje podmienky na lyžovanie

„Vnímam to rovnako ako všetci okolo mňa. Aj pre ďalšiu sezónu z kalendára vypadol Záhreb. Vnímame to aj my, keď ideme na ľadovce. Tento rok sme tam dali len jeden kemp na desať dní, a potom sťahujeme na juh do Čile či Argentíny. Naozaj je veľké teplo, podmienky na lyžovanie nie sú až také dobré. Uvidíme, aké to bude v ďalšej sezóne. Myslím si, že aj ľudia videli, že počas zimy boli preteky, kde bol zasnežený len kopec a všade okolo nebolo bielo. Je to také smutné, ale je to vec, ktorú ako jednotlivec nedokážem ovplyvniť,“ povedala Petra Vlhová pre agentúru SITA počas nedávnej návštevy Bratislavy a doplnila: „Verím, že sa touto otázkou zaoberá aj FIS a urobili aj prvé kroky. Verím, že spravia také rozhodnutia, ktoré tomu prospejú.“ 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Na tlačovej konferencii na danú tému hovoril aj jej tréner Mauro Pini. „Situácia sa výrazne zhoršuje približne posledných päť rokov, v lete je problém trénovať. Vlani v lete bolo extrémne teplo a väčšina ľadovcov v Európe bola na isté obdobie uzavretá,“ ozrejmil švajčiarsky odborník

    Diskusia v lyžiarskom hnutí

    Upozornil tiež, že počas ostatnej zimy na túto tému vyvstala veľká diskusia v lyžiarskom hnutí.
    „Verím, že v budúcnosti FIS pripraví kalendár tak, aby v prvom rade vyhovoval športovcom, ale bol vhodnejší aj finančne pre tímy. FIS trvá dosť dlho, kým prijme nejaké zmeny. V krátkom čase toho nie sú schopní. My nemáme priamy dosah na nejaké zmeny, ale môžeme sa vyjadriť a dať podnet, aby boli prijaté opatrenia,“ doplnil.

    Video Player is loading.
    Current Time 0:00
    Duration -:-
    Loaded: 0%
    Stream Type LIVE
    Remaining Time -:-
     
    1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Reklama

      Počas ostatnej zimy autori spomenutého listu, ktorého autorom bol rakúsky reprezentant a tiež ambasádor neziskovej organizácie Ochráňme našu zimu (POW) Julian Schütter, vyzvali FIS na úpravu kalendára, čo strešná organizácia čiastočne urobila už pre sezónu 2023/2024.

      Začiatok ročníka mierne posunula na neskorší termín a z kalendára vyradila lokality, ktoré dlhodobo bojovali s nedostatkom snehu, napríklad chorvátsky Záhreb či slovinský Maribor.

      Vyradenie lokalít kvôli klimatickým zmenám

      „Už teraz pociťujeme dôsledky klimatických zmien v našom každodennom živote a v našej profesii. Verejná mienka o lyžovaní sa posúva smerom k neospravedlniteľnosti… Potrebujeme progresívne organizačné kroky. Súčasné úsilie FIS o udržateľnosť hodnotíme ako nedostatočné. Toto sú naše najdôležitejšie preteky, poďme ich vyhrať spoločne,“ uviedli športovci v liste, ktorý podpísali aj americká bežkyňa na lyžiach Jessica Digginsová či freestylisti Arianna Tricomiová a Xavier de le Rue.

      Pretekári žiadajú aj to, aby bol program súťaží viac „geograficky rozumnejší“, čo by pomohlo pri znižovaní emisií uhlíka. Ako príklad uviedli, že seriál SP mužov sa v ostatnej sezóne dvakrát presúval medzi Európou a Severnou Amerikou.

      „Beaver Creek a Aspen delí asi 50 kilometrov, pritom jedny preteky sa tam konajú v záver novembra a ďalšie vo februári. Naplánovať tieto preteky po sebe by prinieslo zníženie uhlíkových emisií približne o 1500 ton,“ uviedli lyžiari a požiadali FIS o vytvorenie komisie udržateľnosti.

      Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
      Viac k osobe: Aleksander Aamodt KildeFederica BrignoneováJessica DigginsováMauro PiniMikaela ShiffrinováPetra Vlhová
      Firmy a inštitúcie: Medzinárodná lyžiarska federácia FIS