Zmena životného štýlu môže znížiť riziko Alzheimera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alzheimer
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Až polovicu prípadov Alzheimerovej choroby vo svete pravdepodobne spôsobujú rizikové faktory, ktoré možno ovplyvniť. Vyplýva to z najnovšieho výskumu amerických vedcov. Podľa ich teoretickej analýzy sedem známych faktorov súvisiacich s vyvinutím tohto ochorenia, predstavuje spolu okolo 50 percent z viac ako 35 miliónov prípadov tohto typu mozgovej dysfunkcie vo svete.

Tieto zistenia „naznačujú, že relatívne jednoduché zmeny životného štýlu môžu mať neuveriteľný dopad“ na množstvo prípadov Alzheimerovej choroby, uviedla výskumníčka Deborah Barnes, profesorka z University of California v San Franciscu. Štúdia, ktorú predstavila na medzinárodnej konferencii organizácie Alzheimer’s Association v Paríži, je vôbec prvou, ktorá by spájala rizikové faktory s týmto degeneratívnym mozgovým ochorením spôsobujúcim stratu pamäte, invaliditu či dokonca smrť. Iba veľmi malý počet prípadov – asi jedno percento – spôsobujú čisto genetické faktory.

Aj keď proces, pri ktorom ochorenie zasahuje nervové bunky v mozgu, je dobre známy, o jeho príčinách sa vie len málo. Barnes a jej kolegovia využili štatistickú metódu na vypočítanie podielu tých prípadov, ktoré môžu aspoň čiastočne spôsobovať skúmané rizikové faktory. Z ich výsledkov vyplýva, že celosvetovo 19 percent prípadov súviselo s nízkym vzdelaním pacientov, 14 percent s fajčením a 13 percent s nedostatkom fyzickej aktivity. Na depresiu pripadalo 11 percent prípadov, na vysoký tlak v strednom veku päť percent a obezita súvisela s dvoma percentami prípadov ochorenia. Ďalšie dve percentá prípadov Alzheimerovej choroby pravdepodobne spôsobuje cukrovka.

Týchto sedem faktorov sa ich vzájomným skombinovaním podieľa na 17 miliónoch prípadoch Alzheimerovej choroby vo svete, z toho na troch miliónoch v Spojených štátoch, vypočítali výskumníci. Aj keď odstránenie všetkých škodlivých zlozvykov zostáva možné iba v teoretickej rovine, ich obmedzenie o štvrtinu by podľa vedcov počet prípadov ochorenia vo svete znížilo o tri milióny. „Ďalším krokom bude uskutočniť rozsiahly praktický výskum, ktorý by ukázal, či zmena týchto faktorov skutočne znižuje riziko Alzheimerovej choroby,“ dodala Barnes.

Počet ľudí postihnutých spomínaným degeneratívnym ochorením by sa v dôsledku starnutia svetovej populácie mal do roku 2050 strojnásobiť. Alzheimerovu chorobu charakterizuje ukladanie nechcených proteínov v niektorých častiach mozgu, kde ničia neuróny a spôsobujú nezvratné poškodenie mozgu. Typickými príznakmi sú strata pamäte, výstredné správanie a rozrušenie. Alzheimerova choroba postihuje okolo 13 percent ľudí vo veku nad 65 rokov a až 50 percent starších ako 85 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať