Zmeny v územnom pláne Prešova prešli bez diskusie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hagyari
Primátor Prešova Pavel Hagyari Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 28. apríla (WEBNOVINY) – Prešovskí mestskí poslanci dnes bez diskusie schválili návrh zmien a doplnkov územného plánu mesta, ktorý vypracoval Útvar hlavného architekta mesta Prešov. Materiál obsahuje 90 grafických zmien oproti doteraz platnému územnému plánu schválenému v januári 2008. Nový územný plán umožní realizáciu niektorých investičných projektov, vrátane trasovania diaľnice D1, rýchlostnej komunikácie R4, obytných súborov a inžinierskych sieti. Zadefinoval niektoré nové regulatívy pre výstavbu, ktoré určujú výškové podmienky v jednotlivých mestských častiach. V centrálnej časti mesta je podmienkou stavať najmenej dvojpodlažné budovy, aby sa racionálne využívalo územie. Limit existuje aj na maximálnu výšku stavieb, kde je podmienkou, aby nezakrývali výhľad na historickú časť mesta. Pre novú výstavbu je najvýhodnejšia nezastavaná časť Sekčova. Zmeny v územnom pláne sa týkajú aj verejnej a krajinnej zelene. Lesy by sa mali zachovať v oblasti Borkut – Malkovská hôrka – Kvašná voda – Cemjata, Sosienky, Okruhliak a Stavenec. Biokoridory tvoria okolie vodných tokov.

Ako informoval hlavný architekt mesta Vladimír Ligus, mesto má platný územný plán z roku 1995, ktorého hlavná koncepcia ostáva nezmenená. Plán bol odvtedy viackrát upravovaný. Do aktuálnych zmien sa dostali iba tie návrhy, s ktorými boli oboznámené dotknuté orgány, organizácie a verejnosť, aj všetky výbory mestských častí a ku ktorým dospeli konsenzom poslanecké kluby. Tento proces trval viac ako pol roka.

Do zmien mesto zakomponovalo aj obmedzenie na novú výstavbu spaľovní a ich kapacitu. Je to reakcia na žiadosť spoločnosti Fecupral, ktorá požiadala o rozšírenie svojej kapacity z 1 000 ton ročne na 21 tis. ton. Podľa nových pravidiel sú na území mesta neprípustné zariadenia na zneškodňovanie odpadov s kapacitou nad 1 000 ton za rok. Mesto bude povoľovať na svojom území iba malé spaľovne. Nové veľkokapacitné prevádzky sa môžu stavať najmenej 500 metrov od zastavaného územia. Ligus pripustil, že dnes prijaté zmeny v územnom pláne nebudú mať vplyv na schvaľovacie konanie žiadosti Fecupralu na zvýšenie kapacity jej spaľovne. Ale je to poistka mesta do budúcnosti. Materiál poslanci prijali bez pozmeňujúcich návrhov.

Konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský uviedol, že očakával k prijímanému materiálu širokú rozpravu, keďže ide o záväzný plán, ktorým sa mesto musí riadiť v najbližších rokoch. Poslanci ho prijali bez diskusie. Bude záväzný pre investorov, ktorí prídu od dnešného dňa. Na jeho žiadosť o rozšírenie spaľovne sa vzťahuje predošlý územný plán, kde nebolo žiadne obmedzenie pre zariadenia na zneškodňovanie odpadov. Prijaté zmeny územného plánu mesta Prešov vníma ako reakciu na jeho žiadosť o rozšírenie kapacity spaľovne.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať