BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Zmluvu medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou, a.s. (JAVYS) a českou energetickou skupinou ČEZ, na základe ktorej má vzniknúť spoločný podnik pre potreby výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, sa nepodarilo odtajniť ani poslancom Národnej rady SR. Ako po poslaneckom prieskume na Ministerstve hospodárstva SR (MH) uviedol poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš, zmluva zostáva naďalej tajná. „Pán minister odmietol zverejniť túto zmluvu a poskytnúť ju. Nedá sa to akceptovať. Pýtal som sa prečo predseda vlády dal verejný prísľub, že zmluvu zverejnenia, teraz sa vyhovárajú na rôzne paragrafy. Ak niečo utajíte tak za tým je, že ťaháte za kratší koniec,“ povedal Janiš.
„Niektoré paragrafy v zmluve sú zverejnené iba opisným spôsobom, pretože slovenská strana nemá v podstate momentálne inú možnosť vzhľadom na to, že podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nemusia byť zverejnené informácie, ktoré boli poskytnuté osobou, ktorá nemá povinnosť sprístupňovať tieto informácie. V našom prípade je to práve spoločnosť ČEZ, ktorá nepodlieha tomuto zákonu,“ reagoval Jahnátek. Podľa ministra dôvodom nezverejnenia všetkých paragrafov je existencia obchodného zákonníka, podľa ktorého niektoré informácie obchodného charakteru sa nezverejňujú.
Poslancov Národnej rady SR zaujímal aj spôsob výberu strategického partnera, ktorým sa na základe rozhodnutia vlády stala česká skupina ČEZ. „Pýtali sme sa kto vyberal Čez, na základe akých kritérií, toto sme sa nedozvedeli,“ dodal Janiš. „My sme sa od začiatku pýtali prečo nebola verejná súťaž. Ak to bolo priamym zadaním tak prečo práve ČEZ. Ak by to vyhral niekto iný, či už by nebola zabezpečená energetická sebestačnosť. Na toto nám minister absolútne neodpovedal a stále sa snažil dookola zahmlievať,“ doplnil poslanec za SDKÚ-DS Pavol Prokopovič.
„Tento prieskum nesplnil svoj účel vzhľadom na to, že diskusia sa na 80 % viedla úplne iným smerom a nezaoberala sa problematikou samotnej zmluvy. Bohužiaľ tie diskusie sa dostávali do politickej roviny a týkali sa niečo iného ako samotného materiálu,“ konštatoval Jahnátek.
„Aj na základe poslaneckého prieskumu bolo skonštatované, že proces je plne v súlade s legislatívou Slovenskej republiky. Neboli zaregistrované žiadne pochybenia, čo skonštatovali aj samotní poslanci,“ uviedol po poslaneckom prieskume predseda predstavenstva Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Ján Valko.
Nová spoločnosť, ktorá zabezpečí výstavbu novej jadrovej elektrárne na mieste v súčasnosti odstavovanej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach, by mala vzniknúť do jedného až dvoch mesiacov. „Čakáme na súhlas antimonopolného úradu Európskej komisie. Považujeme tento krok za formálny, ale treba ho absolvovať. Proces beží štandardne,“ uzavrel Valko.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť podpísala zmluvu o vzniku spoločného podniku s českou energetickou skupinou ČEZ koncom mája tohto roka. Vo zverejnenej akcionárskej zmluve sú len opisom zverejnené časti bodov pod názvami Financovanie projektu, Vkladaný majetok, Finančný plán, Zvyšovanie základného imania, či výška sankcií pri prípadnom porušení zmluvných podmienok.
Podľa neúplne zverejnenej akcionárskej zmluvy v spoločnom podniku bude mať slovenská firma 51-percentný podiel a skupina ČEZ bude vlastniť 49 % akcií. Do novej spoločnosti vkladá ČEZ potrebný kapitál a svoje know-how. Slovenská firma vloží podľa Valka do spoločného podniku pozemky, infraštruktúru, personál a investičnú príležitosť. Podľa slov ministra Jahnátka predsedu predstavenstva, predsedu dozornej rady a generálneho riaditeľa novovzniknutej spoločnosti bude vymenovávať slovenská strana.
Nová jadrová elektráreň v Bohuniciach by mala pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 mld. eur. Na financovanie nového jadrového zdroja by nemali byť použité verejné zdroje. Projekt by mal byť financovaný výlučne pomocou cudzích zdrojov. Podľa ministra Jahnátka na výstavbu novej jadrovej elektrárne budú vypísané verejné obstarávania.
Harmonogram projektu výstavby novej jadrovej elektrárne bude stanovený po dokončení štúdie realizovateľnosti v roku 2010. Účelom štúdie realizovateľnosti je preskúmanie podmienok lokality, zhodnotenie vhodnosti jednotlivých dostupných technológií pre danú lokalitu, popis organizácie projektu či obchodné zabezpečenie, financovanie a ekonomické hodnotenie projektu. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.
SITA