Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie samosprávnych krajov SK8 si na spoločnom stretnutí zadefinovali kľúčové témy, ktoré ich spájajú a ktoré by počas tohto roka chceli riešiť.
Spoločná tlačová beseda
Na spoločnej tlačovej besede to skonštatoval predseda ZMOS Jozef Božik. Za základ označil finančné prostriedky, podotkol, že mestám a obciam chýba pol miliardy eur. Situácia s bežnými výdavkami podľa neho nie je priaznivá a mestá i obce majú v úmysle akcentovať túto tému.
ZMOS má výhrady k tomu, aby územné plány obcí a miest neboli rešpektované
Božik dodal, že so združením SK8 plánujú spoločný dokument, ktorý by zadefinoval východiská modernizácie samosprávy. Daný dokument by mal byť podkladom i pre spoluprácu s vládou či parlamentom. Cieľom má byť decentralizácia a dekoncentrácia výkonu moci, ale aj zaistenie kvality služieb poskytovaných samosprávami pre občanom.
„Vzniká spoločný tím, na báze spolupráce oboch združení,“ uviedol Božik a vyslovil presvedčenie, že pripravovaný dokument bude „vodítkom“ pre politických predstaviteľov, a to bez ohľadu na to, či sú v koalícii alebo opozícii.
Otázka bezpečnosti
Poukázal aj na otázku bezpečnosti, a to v kontexte toho, že samosprávy sú zriaďovateľmi základných a stredných škôl. Predstavitelia samospráv si podľa neho uvedomujú dôležitosť bezpečnosti na školách pre rozvoj spoločnosti.
Samosprávne kraje sa pripoja k iniciatíve ZMOS-u na dofinancovanie samospráv. Žiadajú pol miliardy aj odpustenie pôžičiek
ZMOS a SK8 chcú tiež v spolupráci s komisárom pre deti v najbližších týždňoch pripraviť i vlastné zadania na elimináciu šikany a problémov s duševným zdravím. Dohoda padla i na tom, aby sa naďalej akcentovala téma posunu finančných prostriedkov z Európskej únie čoraz väčšmi z centrálnej úrovne riadenia do regiónov.
„Zatiaľ sa pri strategických partnerstvách ukazuje, že spolupráca je veľmi dobrá, a je to cesta, po ktorej chceme kráčať aj v roku 2024,“ zhodnotil.
Päť oblastí
Predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič doplnil, že si zadefinovali päť oblastí. Za dôležité považuje, že nastavili podmienky budúcej spolupráce a spoločne budú riešiť témy týkajúce sa samospráv či už priamo na ich území alebo pri komunikácii s vládou.
Župani združenia SK8 sa chcú stretnúť a pravidelne diskutovať s ministrami a predsedom vlády
Dodal, že sa zhodli na vytvorení expertnej skupiny, ktorá bude pracovať na dokumente o modernizácii samosprávy, spolupracovať chcú na ňom aj s akademickým sektorom, ale tiež viacerými ministerstvami, pričom spomenul rezort investícií, školstva aj vnútra.
Očakáva, že ďalšie stretnutie k danej téme, aj s predstavením expertného tímu, by sa malo konať do konca marca.
Bežné financovanie a eurofondy
Viskupič rovnako kvituje i dohodu na spolupráci v oblasti školstva a plánovaný boj proti šikane i zaisťovanie bezpečnosti. Témou podľa Viskupiča bola i spolupráca s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, pričom témou boli okrem bežného financovania aj eurofondy.
Samosprávy dokážu čerpať eurofondy lepšie ako štát, SK8 chce žiadať čo najviac peňazí a partnerstvo s novou vládou
Viskupič zdôraznil, že v tomto roku plánujú vyvinúť úsilie na to, aby sa eurofondy dostali čo najbližšie k samosprávam.
Jaroslav Baška (podpredseda SK8 a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja) označil spoluprácu medzi krajmi a mestami a obcami za užitočnú i pre vyjednávanie s vládou. Dodal, že úplne odmietajú bielu knihu, ktorá vznikla za čias úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.
Strategické partnerstvo
Podľa neho nie je moderná samospráva len o optimalizácii počtu obcí či samosprávnych krajov, vníma skôr potrebu zvýšenia kompetencií samospráv. I preto víta strategické partnerstvo a predpokladá čo najskoršiu prípravu spoločného materiálu týkajúceho sa modernizácie samospráv.
Reforma verejnej správy bude výsledkom dohôd so samosprávami, oznámil Šutaj Eštok po stretnutí so zástupcami ZMOS (foto)
„Čiže bielu knihu, ktorú pripravovala predchádzajúca poverená vláda na čele s pánom Ódorom, plne odmietame, a ja verím, že ten materiál, ktorý pripravíme počas tohto roka, bude naozaj východiskovým materiálom na rokovanie s vládou SR,“ uviedol.
Poznamenal, že plánujú apelovať na to, aby boli samosprávam odpustené investičné pôžičky, ktoré boli krajom poskytnuté z ministerstva financií. Predpokladá, že to bude jedna z požiadaviek na vládu.