BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Ak budú mestá a obce v budúcnosti preberať ďalšie kompetencie od štátu, vláda musí pre samosprávu vyčleniť viac finančných zdrojov. Na tlačovej besede po ukončení 21. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to vyhlásil nový predseda združenia Jozef Dvonč (Smer-SD).
Podľa neho už dnes mestá a obce prevzali od štátu približne 4 500 kompetencií, no bez väčšej finančnej podpory presúvanie ďalších kompetencií nebude možné.
Základnou úlohou ZMOS bude podľa Dvonča v budúcnosti nedovoliť, aby bol rozbitý model miestnej samosprávy. “Odmietame centralizáciu a direktívne riadenie,” povedal. Nový predseda združenia sa dotkol aj prideľovania eurofondov, ktoré podľa neho môžu v niektorých prípadoch zapríčiniť obciam veľké problémy. “Stále preto voláme po zjednodušení systému,” povedal.
Bývalý predseda ZMOS Michal Sýkora, ktorý združeniu šéfoval 18 rokov, sa na tlačovej besede ospravedlnil členom vlády, na ktorých v stredu, v prvý deň snemu ZMOS, pri predstavovaní pískali niektorí delegáti. Išlo o premiérku Ivetu Radičovú, a podpredsedov vlády Ivana Mikloša a Jána Figeľa.
SaS má prestať
Sýkora tiež naznačil, že strana Sloboda a Solidarita cielene útočí na samosprávu, dehonestuje ju, vytvára zbytočné napätie a spochybňuje predstaviteľov samosprávy v území. “Ak táto politická strana s týmto neprestane, tak záver z tohto dvojdňového rokovania je, že bude samospráva na to adekvátne reagovať – konkrétne voči predstaviteľom tejto politickej strany,” povedal Sýkora.
ZMOS podľa neho bude iniciovať vznik viacerých volebných obvodov a zavedenie kombinovaného volebného systému, aby boli poslanci NR SR viac previazaní s územím.
Nový predseda ZMOS Dvonč vyhlásil, že sa bude usilovať o to, aby sa spoločenské postavenie primátorov a starostov ďalej nevytrácalo ako je to dnes. “Občania si myslia, že my sme tí, ktorí môžu všetko vyriešiť (…), my sme za všetko zodpovední a pritom sme ešte my tí najhorší ľudia, ktorí v meste žijú,” povedal šéf ZMOS.
Delegáti snemu, ktorých sa zišlo 1 396, v stredu vyberali nového predsedu ZMOS spomedzi štyroch kandidátov. Jozef Dvonč, ktorý je už druhé volebné obdobie primátorom Nitry, získal už v prvom kole volieb necelých 59 percent hlasov.
Primátor Žiaru zakladá iniciatívu na riešenie nelegálnych osád
Primátor Žiaru nad Hronom Ivan Černaj v dnešnom príhovore na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bratislave ohlásil založenie iniciatívy Zobuďme sa, zameranú na riešenie problematiky neprispôsobivých občanov a ich nelegálnych osád a skládok odpadu v obciach a mestách. Podľa Černaja už pohár trpezlivosti s neriešením tejto problematiky zo strany štátu pretiekol.
„Do takzvaného rómskeho problému sa dáva neuveriteľné množstvo peňazí so žiadnym efektom – tak to už prestaňme robiť, prestaňme financovať všelijakých príživníkov a nasmerujme peniaze tam, kde ich treba. A pýtajte sa aj nás, primátorov a starostov, ako peniaze na takzvaný rómsky problém efektívne využiť. Pretože my sme s tým konfrontovaní každý deň. Nie od zeleného stola, ale priamo,“ uviedol Černaj v príhovore. Štát podľa neho musí zaujať jednoznačný postoj a konečne začať robiť systémovú politiku v problematike neprispôsobivých obyvateľov, nielen tisíce strán koncepcií a správ.
„Na Slovensku je čoraz viac osád, čoraz viac zaostalých Rómov, ktorí sú nezamestnateľní, nie sú schopní normálne vychovávať deti, nie sú ochotní sa prispôsobiť normám elementárneho spoločenského a najmä ľudského správania. Robíme stovky konferencií, projektov, workshopov a čo ja viem čoho ešte, ale problém sa nám z roka na rok zhoršuje. A všetko už stálo a bude stáť milióny alebo skôr miliardy,“ vyhlásil Černaj.
Ako jedno z možných skutočných riešení navrhuje zavádzanie takzvaného riadeného bývania pre neprispôsobivých občanov – teda bytov nízkeho štandardu, v ktorých by neprispôsobiví občania bývali pod dohľadom a náklady by si sami platili. Výstavbu takýchto bytov by mal podľa neho financovať štát, spravovať ich a riadiť dohľad v nich by mali obce a mestá.
„Tam sa môžu všetci mediátori a komunitní pracovníci realizovať, môžu ich (neprispôsobivých občanov, pozn. SITA) začať učiť základným návykom života. Štát musí na takéto bývanie vyčleniť prostriedky. Že odkiaľ? Zo zdrojov, z ktorých financuje všetky tie nezmyselné projekty, ktoré nevedú k ničomu.
Podrobnosti o tejto koncepcii poskytnem rád každému na požiadanie,“ uviedol primátor Černaj. Dodal, že podieľať sa na projekte riadeného bývania sú v Žiari nad Hronom pripravení, odmietajú ho však financovať z mestských peňazí.
Nápad takzvaného riadeného bývania prezentoval Černaj aj na stretnutí zástupcov ôsmich miest, ktoré k problematike neprispôsobivých občanov zvolal v júni 2008. Prítomní sa vtedy zhodli, že štátne orgány tlačia mestá a obce do riešení, ktoré neprinášajú dlhodobý efekt a sú pre rozpočty samospráv veľmi zaťažujúce. Ide najmä o výstavbu sociálnych bytov, ktoré neprispôsobiví občania rýchlo ničia