Zmos žiada o stretnutie s novými ministrami a predsedami parlamentných výborov, chce ich oboznámiť s prioritami združenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Viskupič, Jana Červenáková, Peter Balík, Jozef Božik
Zľava: Predseda samosprávnych krajov (SK 8) Jozef Viskupič, výkonná viceprezidentka ÚMS Jana Červenáková, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík a predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik na rokovaní o podpore samospráv. Foto: archívne, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa listom obrátilo na nových ministrov jednotlivých rezortov a predsedov parlamentných výborov so žiadosťou o stretnutie.

Chcú im pripomenúť a oboznámiť ich s prioritami združenia, ktoré sú súčasťou podpisu memoránd medzi ZMOS a siedmimi politickými stranami.

Združenie má v pláne obrátiť sa aj na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ale aj predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

Dodržiavanie a rešpektovanie princípov

ZMOS medzi svoje priority zaradil dodržiavanie a rešpektovanie princípov a hodnôt miestnej územnej samosprávy, ktoré Slovensko ratifikovalo v plnom znení Európskej charty miestnej samosprávy.

Od vlády požaduje, aby nastavila legislatívne pravidlá tak, aby bolo garantované postavenie miestnej územnej samosprávy ako povinne pripomienkujúceho subjektu.

Združenie zároveň nesúhlasí so zásahmi do zákona o obecnom zriadení bez ich vopred kladného stanoviska. Taktiež žiada o kompenzáciu výpadku finančných prostriedkov v súčasnom i v uplynulom roku. O ne boli samosprávy ukrátené zavedením vyššieho daňového bonusu.

Kompenzácia a zastavenie stavebnej legislatívy

ZMOS zároveň požaduje kompenzáciu zvýšených nákladov v dôsledku vysokých cien energií. Združenie by uvítalo aj zastavenie účinnosti novej stavebnej legislatívy aspoň do roku 2026.

Legislatíva podľa ZMOS napácha veľa škôd – úplný kolaps systému územného plánovania, povoľovania stavieb či ochrany verejného záujmu.

Ďalšou prioritou združenia je odsun účinnosti zavedenia povinnosti mechanicko-biologickej úpravy komunálnych odpadov pred uložením na skládku do roku 2027.

Vodárenská infraštruktúra

Taktiež žiada o riešenie nežiadúceho stavu vodárenskej infraštruktúry prostredníctvom zvýšeného objemu investícií do tohto sektora verejného záujmu.

Na predstaviteľov štátu sa obracia aj so žiadosťou o prehodnotenie a spravodlivú zonáciu národných parkov v zmysle ústavy, platnej legislatívy či komunikácie so samosprávami.

Od envirorezortu združenie požaduje vyriešiť problém s veľkými šelmami. ZMOS ďalej žiada „koordinovaný, systémový a integrovaný prístup k rozvoju územia prostredníctvom nového zákona o regionálnom rozvoji, ktorý bude vychádzať z prirodzených predpokladov a z funkčnosti územia“.

Novelizácia zákona o štátnej správe v školstve

Medzi požiadavky zaradili aj novelizáciu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Združenie tvrdí, že sa prehĺbila nespravodlivosť systému financovania neverejných škôl.

„Súkromných a cirkevných zriaďovateľov v plnej miere financujú mestá a obce, a to zo svojich rozpočtov a z peňazí, ktoré sú ich vlastnými príjmami a ktoré by mali byť použité na ich školy a školské zariadenia a na rozvoj ich komunít a územia,“ tvrdí združenie.

Novelizáciou by si podľa ZMOS mal prejsť aj zákon o sociálnych službách. Združenie tvrdí, že pred novelou mestá a obce spolufinancovali sociálne služby v prípadoch, že si sociálnu službu pre občana u neverejného poskytovateľa objednali.

Pôvodná podoba zákona

Táto podmienka bola novelou zrušená. ZMOS žiada, aby sa zákon vrátil do pôvodnej podoby v oblasti spolufinancovania. Vláda by podľa nich mala taktiež garantovať zmenu financovania tak, aby príspevok získal občan a nie poskytovateľ.

V nie poslednom rade združenie chce od vlády a ministerstva zdravotníctva, aby venovali zvýšenú pozornosť zabezpečeniu dostupnej ambulantnej starostlivosti, ale aj dostupnosti liekov.

„Záujmom nášho združenia je, aby miestne územné samosprávy vytvárali prostredie a podmienky pre kvalitný a spokojný život pre svojich obyvateľov, odhliadnuc od toho, či žijú v meste, alebo na vidieku, na východe alebo západe krajiny. Aby mohli mestá a obce plniť tento cieľ, potrebujú vecný, konštruktívny a otvorený dialóg aj s poslancami a predsedami výborov,“ uviedla ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNárodná rada SRSMER-SDZMOS Združenie miest a obcí Slovenska