BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) zvoláva mimoriadny výbor v súvislosti s kontrolou u reportérky Denníka N Moniky Tódovej terénnym pracovníkom úradu práce. Agentúru SITA o tom informuje prostredníctvom tlačovej správy hovorca hnutia OĽaNO-NOVA Dano Mitas.
Jurinová spolu s poslankyňou NR SR a členkou ľudskoprávneho výboru Annou Verešovou (OĽaNO-NOVA) sa obávajú, či ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a jednotlivé úrady fungujú zmysluplne. „Kontroly v každej jednej verejnej inštitúcii musia prebiehať podľa presne stanovených pravidiel, vrátane jasného dôvodu uskutočnenia kontroly, presného spôsobu kontroly a jej vyhodnotenia, a nie na základe politickej objednávky, čo sa nám zdá v tomto prípade viac ako jasné,“ hovorí Jurinová.
Spôsob šikany a zastrašovania
Predsedníčka výboru je zároveň presvedčená, že neohlásená kontrola „výchovy detí“ u novinárky, ešte aj bez podnetu, nie je v našom právnom poriadku nikde ukotvená. „Pokiaľ priamo riaditeľ dá pokyn svojmu podriadenému na vykonanie kontroly efektívneho využitia prídavku na deti, takýto riaditeľ buď nemá nič na práci, alebo nepozná realitu vo svojom obvode. Terénny sociálny pracovník, nielen v Bratislave, ale kdekoľvek na Slovensku, dnes pre množstvo prípadov a preťaženosť v zásade nedokáže nielen skontrolovať, ale ani reálne pomáhať mnohým ľuďom zvládať ich situáciu. A to hovoríme o rodinách, ktoré sa už dnes nachádzajú v sociálnom systéme a sú vedené v databázach úradov práce. A napriek tomu dostávajú pokyny od svojich nadriadených kontrolovať efektívnosť použitia nie hmotnej núdze, alebo inej špeciálnej dávky, od ktorej závisí fungovanie a život rodiny, ale na základe prídavku na dieťa a bez akéhokoľvek podnetu,“ uviedla Jurinová, ktorá sa pýta, či budú tí nepohodlní preverovaní bez podnetov.
Podľa poslankýň hnutia OĽaNO-NOVA je po štvrtkovom „výkone“ úradu práce jasné, že podobný spôsob šikany a zastrašovania môže zažiť každý občan Slovenska, ktorý upozorní na porušovanie zákona, korupciu či iné nekalé praktiky v jednotlivých inštitúciách. „Vraj išlo o bežnú návštevu terénneho sociálneho pracovníka, ktorý vykonáva aktivity vyplývajúce z Národného projektu. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny chce vraj takto zlepšiť a zefektívniť systém. To len na vysvetlenie, ak ste si náhodou mysleli, že ide o šikanovanie a otravovanie kritikov tejto vlády, ktorou táto novinárka nesporne je. Znamená to, že všetkých rodičov budú doma otravovať úradníci, ktorí si vraj budú aktualizovať nejaké údaje o starostlivosti o deti? Takto využívame terénnych pracovníkov a eurofondy? Takto nastavujú a zlepšujú systém tí, ktorí ani len nedokážu ochrániť deti v procese resocializácie,“ upozorňuje poslankyňa Anna Verešová.
Zneužívanie právomocí
„Vidíme dôvody na zvolanie mimoriadneho výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a po vyzbieraní podpisov pozveme ministra a generálneho riaditeľa ústredia, aby vysvetlili konanie svojich podriadených. Ak má mať inštitúcia, ktorej úlohou je chrániť naše deti a rodiny vážnosť, nesmie dochádzať k zneužívaniu právomocí jej zamestnancami a už vôbec nie jej vedením. Je množstvo zlých príkladov z praxe, ktoré hovoria o neodbornom vedení rezortu. Toto je, bohužiaľ, ďalšia kocka do tejto zatiaľ nepodarenej skladačky,“ uzavrela Jurinová.
Návšteva terénneho sociálneho pracovníka u manželov Tódových, ktorí obaja pracujú ako redaktori Denníka N, ako aj zdôvodnenie tejto návštevy potrebou aktualizovať údaje o deťoch, vníma strana Sloboda a Solidarita (SaS) ako pokus o zastrašovanie. Podľa SaS „návšteva sociálneho pracovníka u rodiny Tódových, ktorá nepoberá žiadne sociálne dávky okrem prídavkov na dve deti, v sebe obsahuje jasné posolstvo: Štát má nástroje, ako vám môže znepríjemniť život. Preto sa Ficovej vlády pýtame, budú novinárom a angažovaným občanom za ich kritiku režimu odoberať deti?“ uvádza SaS vo svojom vyhlásení.
Podľa ÚPSVaR nešlo o zámer
Liberáli žiadajú generálneho riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Mariána Valentoviča, aby verejnosti poskytol štatistické údaje o počte vykonaných neohlásených kontrol v rodinách, ktoré poberajú iba prídavky na deti, počet verejne známych osôb, ktoré boli predmetom takejto kontroly a konkrétne využitie poznatkov z týchto kontrol pre samotný projekt. Poslankyňa NR SR z SaS Natália Blahová v tejto súvislosti zaslala aj podnet ombudsmanke Márii Patakyovej, pretože má podozrenie, že došlo k porušeniu zákona a ústavných práv manželov Tódových.
V stanovisku ÚPSVaR, ktoré agentúre SITA poskytla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Jana Lukáčová sa píše, že v prípade návštevy uvedenej klientky – novinárky – išlo o bežnú návštevu terénneho sociálneho pracovníka, ktorý vykonáva aktivity vyplývajúce z uvedeného projektu, aké sa dejú po celej SR. „V žiadnom prípade nešlo o zámer. Ani si nevieme predstaviť, k čomu by takýto zámer mal viesť. Návštevy terénnych sociálnych pracovníkov sa teda dotknú kohokoľvek z poberateľov vrátane verejne známych osôb,“ uvádza sa v reakcii s tým, že úrad preverí pracovné výkony konkrétneho terénneho pracovníka.