Zo SR odídu na Haiti dva zdravotnícke tímy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie, Haiti
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Zo Slovenska odídu v utorok na Haiti postihnuté ničivým zemetrasením dva trojčlenné lekárske tímy. Agentúru SITA o tom informoval lekár Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. „Odchádzajú dva zdravotnícke tímy vysokej školy – jeden pod vedením Juraja Benca, prorektora pre humanitárne projekty a zahraničie, ďalším pod mojím vedením,“ povedal pre SITA Krčméry. Do krajiny pocestujú civilným letom cez Paríž a Santa Domingo (hlavné mesto Dominikánskej republiky). Autom sa presunú k haitskej hranici, kde ich bude čakať generálny konzul. So sebou ponesú asi 400 kg liekov. „Tímy budú pôsobiť asi dva kilometre od pozemku zrútených časti nemocnice v hlavnom meste,“ dodal.

Ministerstvo vnútra ešte v piatok informovalo, že do krajiny zatiaľ nevyšle záchranársky tím. Rozhodlo tak po odporúčaní bruselského monitorovacieho tímu. Slovensko ponúklo krajine záchranársky tím so štyrmi psami, veľkokapacitné stany pre desať až 12 ľudí, elektrocentrály, prikrývky, ležadlá a súpravy oblečenia. Monitorovacie centrum v Bruseli však v piatok oznámilo, že zatiaľ nie je potrebné vyslať ďalšie záchranárske tímy. Zvažujeme, že humanitárnu pomoc pošleme lodnou dopravou. Krčméry informoval, že na ostrov vyšle škola v stredu aj ďalší tím, zameraný na rekonštrukciu infraštruktúry.

Na Haiti sú minimálne štyria Slováci. „Saleziánsky misionár Augustín Vrecko (80) sa nám ohlásil telefonicky. Je v poriadku, ale extrémne vyčerpaný,“ informoval Krčméry. Spolu s ním pôsobí na severe krajiny aj misijný dobrovoľník Štefan Račák (30). Do krajiny prišla aj Anna Ciganpalová, 51-ročná sestra z rádu vincentiek z Nitry. Ďalšia lekárka je na severozápade krajiny, chystá sa do hlavného mesta evakuovať príbuzných obetí z farnosti, v ktorej pôsobí, informoval Krčméry.

Bratislavská vysoká škola má na ostrove štyri kliniky, kde pracuje 22 ľudí. Dve kliniky v Bois st. Laurence a Cité Sole, ktoré sú na severe krajiny, sú v poriadku. Tretia – mobilná sa nachádzala v hlavnom meste Port-au-Prince. Poslednou je škola v centre hlavného mesta. „Bolo tam 120 detí, zrútila sa len časť budovy, žiaci boli v tom čase na dvore,“ dodal Krčméry.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Krčméry