Zomrela sólistka Opery Slovenského národného divadla Ľubica Rybárska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubica Rybárska
Vo veku 65 rokov zomrela 14. mája dlhoročná sólistka Opery SND Ľubica Rybárska. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo veku 65 rokov zomrela v utorok 14. mája dlhoročná sólistka Opery SND Ľubica Rybárska. O jej úmrtí informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Významná slovenská sopranistka Ľubica Rybárska získala spevácke vzdelanie v triede prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom konzervatóriu a následne v triede prof. Viktórie Stracenskej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Výrazné míľniky kariéry

V roku 2004 sa na VŠMU vrátila už ako vysokoškolská pedagogička a v roku 2012 úspešne habilitovala ako docentka, v roku 2019 ako profesorka. Ešte ako študentka VŠMU debutovala v Slovenskom národnom divadle v Krútňave Eugena Suchoňa ako Katrena a hneď po absolutóriu bola prijatá do angažmánu ako sólistka Opery SND.

Výrazným míľnikom jej profesionálnej kariéry bol rok 1988, kedy sa stala víťazkou svetoznámej opernej súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA. Spoločne s Lucianom Pavarottim sa neskôr opakovane predstavila na operných pódiách, napríklad ako Amelia v Maškarnom bále Giuseppe Verdiho.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Portfólio operných domov a symfonických orchestrov, v ktorých pôsobila, zahŕňa Nemecko, Švajčiarsko, Spojené štáty americké, Francúzsko, Rusko, Chorvátsko, Španielsko, Rakúsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Poľsko, Grécko či Nórsko. Svoj talent prezentovala aj na známych festivalov v Salzburgu, Berlíne, Bregenzi, Edinburghu či na Schleswig-Holstein Musik Festival.

Na doskách Opery SND

Na doskách Opery SND sa Ľubica Rybárska predstavila napríklad ako Verdiho Abigail (Nabucco), Aida, Elisabetta (Don Carlo), Lady Macbeth, Amelia (Maškarný bál), Leonora di Vargas (Sila osudu), Amelia Grimaldi (Simon Boccanegra), Leonora (Trubadúr). či Bizetova Micaela (Carmen).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V SND sme sa s obdivuhodnou umelkyňou a krásnou dámou stretli naposledy v septembri 2023, keď sme pri príležitosti jej životného jubilea, 65 rokov, vzdali hold jej umeniu na predstavení Suchoňovej opery Svätopluk,“ dodala Pažítková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica Rybárska
Firmy a inštitúcie Opera SNDSlovenské národné divadlo