Dve najväčšie výzvy, ktorým momentálne Slovensko čelí, sú výroba áut a energie z Ruska. V rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3 to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Pokiaľ ide o autá, ktorých vývoz môže ovplyvniť obchodná vojna medzi Európskou úniou a USA, výrobcom by podľa premiéra mohla pomôcť novelizácia zákona o skrátenej práci.
Štát ponúka pomoc cez zákon o skrátenej práci
„My im ponúkame – neprepúšťajte tých ľudí. Radšej ich nechajte doma v pracovnom pomere a budú dostávať cez zákon o skrátenej práci 80 percent mzdy,“ vysvetlil predseda vlády s tým, že 60 percent mzdy by uhrádzal štát a 20 percent zamestnávateľ. „Na májovú schôdzu (parlamentu, pozn. SITA) to ide,“ zdôraznil Fico. Zároveň je podľa neho potrebné podporovať úsilie o dosiahnutie dohody medzi EÚ a USA.

Slovensko je krok od ďalšieho útoku, varuje Fico. Situácia je vraj mimoriadne vážna
Pokiaľ ide o dovoz energií z Ruska, opatrenia Európskej komisie v tejto oblasti sú podľa Fica železnou oponou. „Tu je oficiálne politika postaviť novú železnú oponu medzi Európu, Ruskú federáciu a východ ako taký,“ skonštatoval premiér.
Fico spochybňuje zákaz dovozu ruských surovín
Európska únia by podľa Fica bola najradšej, ak by sme úplne prerušili dovoz ropy, plynu a jadrového paliva z Ruska. „Lenže tie dovozy, pokiaľ ide o plyn, ropu, z hľadiska celkových dovozov do EÚ sú smiešne, veľmi nízke,“ vyhlásil Fico. Ako ďalej povedal, mal by vyzvať ruského prezidenta Vladimíra Putina, nech zverejní všetky tajné zmluvy, ktoré majú západné spoločnosti o dovoze ruských energií.

Môže byť Zem plochá? Uvažuje nad tým tretina Slovákov, ešte horšie čísla vyšli medzi mladými
„Momentálne je druhý najväčší dodávateľ skvapalneného plynu do Európy Ruská federácia,“ doplnil predseda vlády s tým, že celý rad členských štátov odoberá od Ruska jadrové materiály. „Vojna sa skončí, a čo teraz… postavíme stometrový železný múr?“ dodal premiér.