TRENČÍN 9. januára (WEBNOVINY) – Svah v obci Banka pri Piešťanoch, ktorý sa v utorok zosunul na príjazdovú cestu ku chatovej oblasti Červená veža, je už z väčšej časti odvodnený. Mimoriadna situácia ale stále trvá.
„Podarilo sa nám viac-menej odvodniť tú masu hliny. Je to dobrý signál, začína sa to stabilizovať tým, že voda odtiaľ odteká,“ povedal pre agentúru SITA starosta Banky Jaroslav Janeček. Zosuv pôdy podľa neho spôsobila podzemná voda, ktorá svah podmývala. „Zrejme je za tým podzemný prameň, ktorý sa až teraz ukázal,“ dodal.
Obrazom: Zosunutý svah pri Piešťanoch stále blokuje cestu
Masa hliny blokuje cestu
Masa hliny stále leží na príjazdovej ceste k Červenej veži. Podľa starostu sa s ňou nesmie hýbať dovtedy, kým sa nepresuší. Hrozil by totiž zosun pôdy na cestu druhej triedy, ktorá leží pod príjazdovou cestou. Prejazd do tejto lokality je z obce zabezpečený poľnou cestou, ktorá sa spevňuje každý deň štrkom.
Obec na riešenie takejto mimoriadnej situácie prostriedky v rozpočte vyčlenené nemá. O pomoc preto bude žiadať štát. „V zmysle geologického zákona zabezpečuje v prípade havarijných zosuvov inžiniersko-geologický prieskum a sanáciu Ministerstvo životného prostredia SR. Zabezpečenie uvedených prác závisí od disponibilných zdrojov ministerstva, prípadne Environmentálneho fondu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Ako Stano podotkol, rezort v súčasnosti hľadá možnosti finančného zabezpečenia prieskumných a sanačných prác. „Zároveň bude prostredníctvom odborníkov zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra usmerňovať okamžité protihavarijné opatrenia v lokalite,“ povedal hovorca.
Obrazom: Pri Piešťanoch sa zosunul svah, prišli aj hasiči
Dážď môže zopakovať zosuv
Predpokladané náklady na inžiniersko-geologický prieskum v obci sú 25- až 30-tisíc eur. Prieskum zároveň určí, koľko bude stáť samotná sanácia územia.
V prípade výdatnejších dažďov hrozí v obci Banka pri Piešťanoch ďalší zosuv svahu. Uvádza sa to v odbornom posudku, ktorý vypracovali Pavel Liščák a Júlia Šimeková zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
„Zosuv, ktorý vznikol 7. januára v obci Banka, má charakter aktívneho svahového pohybu. Predpokladáme dotváranie tohto zosuvu a pri výdatnejších zrážkach sa očakáva opätovný pohyb zosunutého materiálu. Vzhľadom na rozsah územia, charakter porušenia budov a infraštruktúry považujeme z hľadiska socio-ekonomickej významnosti stupeň ohrozenia za vysoký,“ píšu autori v materiáli.
Dĺžka zosuvu predstavuje k dnešnému dňu 47 metrov a zaberá plochu 851,1 metra štvorcových. Jeho hlavnou príčinou je podľa odborníkov nahromadenie podzemných vôd. V čo najkratšom čase je podľa posudku potrebné zabezpečiť inžiniersko-geologický prieskum.
Ten by mal pozostávať z technických prác, odberu vzoriek zeminy a vôd, laboratórnych prác, ktoré stanovia fyzikálno-mechanických vlastnosti zemín či výpočtu stability svahu na určených šmykových plochách. Následne by mal poskytnúť informácie o spôsobe sanácie územia aj podmienkach a faktorov vzniku a vývoja svahových pohybov.
Permanentná sanácia dotknutej lokality bude podľa odborníkov zrejme spočívať v statickom zabezpečení ohrozených stavebných objektov, efektívnej drenáži prestupujúcich zrážkových a podzemných vôd a ich odvedení mimo zosuvného územia.
Zosuv poškodil aj rodinný dom
Hasiči pri mimoriadnej situácii v obci Banka už nezasahujú. Práce na odstraňovaní následkov zosuvu aj monitorovacie práce skončili v stredu 8. januára. Miesto udalosti hasiči odovzdali starostovi obce Banka s odporúčaniami na ďalší postup pri odstraňovaní následkov mimoriadnej udalosti. „V čase odchodu jednotiek Hasičského a záchranného zboru bola situácia stabilizovaná a nehrozilo bezprostredné nebezpečenstvo,“ informoval hovorca trnavských hasičov Tomáš Bílik.
Cesta ku chatovej oblasti leží nad hlavnou cestou, ktorá smeruje do Hlohovca či Topoľčian. Tá bola najskôr úplne uzatvorená. Ako informovala trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová, momentálne je prejazdný jeden pruh v oboch smeroch.