Na sanáciu svahu v obci Svätý Anton (okr. Banská Štiavnica) pôjde z rezervy vlády SR 568-tisíc eur a ďalších viac ako 572-tisíc eur poskytol obci Environmentálny fond formou dotácie.
Ako priblížilo Ministerstvo životného prostredia SR vo svojom profile na sociálnej sieti, geológovia svah zabezpečili kotvenými oceľovými konštrukciami, vybudovali gabiónový múrik a pozdĺžny betónový žľab.
Vyhlásili mimoriadnu situáciu
Upravená bola aj časť cesty a v území sa tiež doplnila sieť monitorovacích zariadení. Ministerstvo pripomenulo, že obec vo februári 2021 vyhlásila mimoriadnu situáciu pre zosuv svahu nad miestnou komunikáciou.
Envirorezort zosumarizoval, že v poslednom desaťročí sa na Slovensku vyskytlo viac ako 700 zosuvov, ktoré v mnohých prípadoch priamo ohrozovali životy a majetok obyvateľov a vyžiadali si vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Za svahovými pohybmi na Slovensku stojí podľa ministerstva predovšetkým anomálna zrážková činnosť, ktorá súvisí s prívalovými lejakmi, náhlymi vzostupmi hladiny podzemnej vody a nasýtenosťou svahu vodou.
Štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana poznamenal, že ide o jeden z prejavov klimatickej zmeny.
Monitorovali 21 lokalít
„Je zodpovednosťou štátu presadzovať opatrenia, ktoré chránia prírodu, životné prostredie a rovnako tak aj životy a zdravie ľudí. Dôležité je pokračovať v dôslednom monitoringu geologických rizík,“ zdôraznil.
Rezort Jána Budaja (OĽaNO) vypracoval spoločne so Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra dokument, ktorý poukázal na možné prírodné ohrozenia a možnosti predchádzania havarijným zosuvom.
Z monitoringu, ktorý prerokovala vláda v apríli, vyplýva, že MŽP a štátni geológovia v roku 2021 monitorovali 21 lokalít zosuvov a svahových deformácií, z toho 14 bolo nových. Jeden z najrizikovejších bol práve zosuv v obci Svätý Anton.