Predseda podvýboru Európskeho parlamentu (EP) pre daňové záležitosti Paul Tang si myslí, že zoznam daňových rajov zostavený Európskou úniou (EÚ) nenapĺňa svoj potenciál pri globálnom boji proti daňovým únikom. „Mimo tohto zoznamu zostávajú krajiny, kde sa neplatia dane z príjmov právnických osôb, čo predstavuje dokorán otvorené dvere pre daňové úniky,“ vyhlásil 53-ročný Holanďan na webe Európskeho parlamentu.
Zoznam je neprehľadný
Europoslanci v januári prijali rezolúciu požadujúcu zmenu spomenutého zoznamu, ktorý je podľa nich v súčasnosti „neprehľadný a neúčinný“. Argumentujú tým, že jurisdikcie, ktoré sa aktuálne nachádzajú na tomto zozname, pokrývajú celosvetovo menej ako 2 % všetkých daňových únikov.
Európska komisia navýši financovanie iniciatívy COVAX, podporí aj vakcinačnú kampaň v Afrike
Tang už vtedy upozorňoval, že zoznam môže fungovať ako dobrý nástroj, ale členské štáty pri jeho zostavovaní niečo zabudli – skutočné daňové raje: „Pravdou je, že zoznam sa nezlepšuje, ale zhoršuje. Guernsey, Bahamy či Kajmanie ostrovy sú len niektoré zo známych daňových rajov, ktoré členské štáty EÚ zo zoznamu vyškrtli.“
Vlani pribudli ďalšie krajiny
Na zozname nespolupracujúcich jurisdikcií sú momentálne Americká Samoa, Anguilla, Barbados, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Seychely, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu. Pri ostatnej aktualizácii zoznamu doň vlani v októbri pribudli Anguilla a Barbados, ubudli spomenuté Kajmanie ostrovy a Omán.
Európska únia podporí projekty v oblasti životného prostredia a klímy 121 miliónmi eur
Ako uvádza aj samotná rezolúcia, v roku 2019 patrili medzi popredné daňové raje pre právnické osoby Britské Panenské ostrovy, Bermudy, Kajmanie ostrovy, Holandsko, Švajčiarsko, Luxembursko, Jersey, Singapur, Bahamy, Hongkong a Írsko.