Zradca Tymoščuk nemôže 10 rokov vstúpiť na Ukrajinu, je na Zelenského zozname

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: www.facebook.com

Niekdajší dlhoročný ukrajinský futbalový reprezentant Anatolij Tymoščuk dostal na Ukrajine nálepku „zradca“. Ako referuje web sport.pl, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét zakazujúci určitým osobám vstup do krajiny. Na zozname sa nachádza viac ako 100 ľudí, vrátane 144-násobného reprezentanta Tymoščuka.

Neodstúpenie z postu

Štyridsaťtriročný rodák z Lucka vo Volyňskej oblasti na západe Ukrajiny, kde začal s profesionálnou kariérou, už niekoľko rokov pôsobí ako asistent trénera v ruskom klube Zenit Petrohrad. Po tom, ako ruský vodca Vladimir Putin rozpútal vojnu na Ukrajine, sa Tymoščuk rozhodol zostať v Zenite a neodsúdil vojenskú agresiu Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Uprednostnil peniaze pred svojou vlasťou a rodinou,“ povedal predstaviteľ Šachtaru Doneck Serhij Palkin. Práve v tomto klube sa Tymoščuk vypracoval na jedného z najlepších defenzívnych stredopoliarov v Európe, vďaka čomu neskôr zažil zahraničné angažmány v spomenutom Zenite i nemeckom Bayerne Mníchov.

Podľa Zelenského dekrétu Tymoščuk nemôže vstúpiť na územie Ukrajiny desať rokov. Všetky jeho aktíva na Ukrajine boli zmrazené.

„Toto je prvý takýto zoznam sankcií. V budúcnosti prijmeme ďalšie rozhodnutia o postihoch voči takýmto osobám. Každý, koho hlas zaznieva zhodne s hukotom ruského delostrelectva, bude izolovaný od civilizovaného sveta,“ uviedol Zelenský.

Bývalý reprezentant

Už predtým Tymoščuka potrestala Ukrajinská futbalová asociácia (UAF). Jej etická komisia sa rozhodla vymazať bývalého reprezentanta z histórie ukrajinského futbalu. Zbavila Tymoščuka trénerskej licencie a všetkých ocenení, ktoré dostal od asociácie a štátu.

Ukrajinci ho taktiež vyškrtli z registra hráčov a pripravili ho o tituly a úspechy, ktoré dosiahol v ukrajinskom národnom mužstve a ukrajinských ligových kluboch.

Akoby to nestačilo, Tymoščuk dostal doživotný zákaz hrať futbal na Ukrajine a odobrali mu titul čestného občana mesta Luck.

„Všetko, čo dosiahol, bude zabudnuté. Nie je a nebude legendou ukrajinského futbalu,“ poznamenal súčasný ukrajinský reprezentant Ruslan Malinovskyj, ktorý momentálne pôsobí vo francúzskom Olympique Marseille.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anatolij TymoščukRuslan MalinovskyjSerhij PalkinVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie FC Bayern MníchovOlympique MarseilleUkrajinská futbalová asociácia UAFZenit Petrohrad