Žreb skupín ME vo futbale 2024: Slovensko bude hrať v E-skupine, jedného súpera ešte definitívne nepozná (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žreb základných skupín ME vo futbale 2024
Tréner anglickej reprezentácie Gareth Southgate pred žrebom základných skupín ME vo futbale 2024. Hamburg, 2. december 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 2. decembra 19:11

Slovenská futbalová reprezentácia sa na budúcoročných majstrovstvách Európy v Nemecku predstaví v základnej E-skupine proti výberom Belgicka, Rumunska a zatiaľ neznámy tím z play-off – Izrael, Island, Bosna a Hercegoviny alebo Ukrajina. Rozhodol o tom sobotňajší žreb v Hamburgu.

ME 2024 sa uskutočnia od 14. júna do 14. júla. Nemci vybrali spolu desať miest – Berlín, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt nad Mohanom, Gelsenkirchen, Hamburg, Kolín nad Rýnom, Lipsko, Mníchov a Stuttgart. Finálové stretnutie bude hostiť hlavné mesto Berlín.

ME vo futbale 2024 – žreb základných skupín

  • Hamburg

A-skupina:

1. Nemecko
2. Škótsko
3. Maďarsko
4. Švajčiarsko

B-skupina:

1. Španielsko
2. Chorvátsko
3. Taliansko
4. Albánsko

C-skupina:

1. Slovinsko
2. Dánsko
3. Srbsko
4. Anglicko

D-skupina:

1. Poľsko, Wales, Fínsko alebo Estónsko
2. Holandsko
3. Rakúsko
4. Francúzsko

E-skupina:

1. Belgicko
2. SLOVENSKO
3. Rumunsko
4. Izrael, Bosna a Hercegovina, Ukrajina alebo Island

F-skupina:

1. Turecko
2. Gruzínsko, Grécko, Kazachstan alebo Luxembursko
3. Portugalsko
4. Česko

Slovenskí futbalisti v treťom koši

Zverenci trénera Francesca Calzonu figurovali pri žrebe v treťom výkonnostnom koši spolu so Škótmi, Slovincami, Čechmi, Chorvátmi a Holanďanmi a mali istotu, že proti týmto družstvá hrať nebudú. Z prvého koša Slováci dostali Belgičanov a práve proti ním odohrajú úvodný duel na turnaji, hrať sa bude 17. júna vo Frankfurte.

Tieto tímy spolu absolvovali zatiaľ tri vzájomné stretnutia a Slováci uhrali jednu remízu a dvakrát prehrali. Z elitnej skupiny slovenský tím mohol hrať aj proti domácim Nemcom aj reprezentáciám Portugalska, Francúzska, Španielska alebo Anglicka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jeden zo súperov stále nie je istý

Z druhého koša súpermi Slovákov budú Rumuni, zmerajú si s nimi sily 26. júna tiež vo Frankfurte. Možnými súpermi z druhej šestice mohli byť aj Maďari, Dáni, Albánci, Turci alebo Rakúšania. Proti Rumunom odohrali Slováci už 11 duelov, no vyhrali iba jediný a pripísali si aj päť remíz a päť prehier.

Zo 4. koša budú súpermi hráčov SR futbalisti tímu, ktorí postúpia z play-off z vetvy B – Izrael, Island, Bosna a Hercegoviny alebo Ukrajina. Bude to pre Slovákov druhé stretnutie na turnaji a uskutoční sa 21. júna v Düsseldorfe. Z tejto časti mohli Slováci dostať aj Talianov, Švajčiarov, Srbov alebo tímy z play-off vo vetva A alebo C.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

S Izraelčanmi odohrali slovenskí futbalisti zatiaľ 6 súbojov s bilanciou 3 víťazstvá, 2 remízy a 1 prehra, s Islanďanmi zo siedmich súbojov päťkrát zvíťazili a raz remizovali aj prehrali. Výber Ukrajiny preveril Slovákov osemkrát a okrem dvoch prehier hráči SR trikrát remizovali a trikrát prehrali. Bilanciu s výberom Bosny a Hercegoviny majú futbalisti SR vyrovnanú, zo šiestich zápasov dosiahli tri víťazstvá a tri prehry.

Prvý zápas bude Nemecko – Škótsko

Prvé stretnutie kontinentálneho šampionátu odohrajú domáci Nemci v Mníchove proti Škótom, súčasťou A-skupiny ú aj výbery Maďarska a Švajčiarska. Obhajcovia titulu z ostatných ME Taliani sa predstavia v B-skupine proti Španielom, Chorvátom aj Albáncom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V C-skupine úradujúci vicemajstri Európy Angličania nastúpia proti Slovincom, Dánom aj Srbom. V D-skupine budú okrem Francúzov a Holanďanov aj Rakúšania a tím z A-vetvy play-off Poľsko, Estónsko, Wales alebo Fínsko. Česi sa ocitli v F-skupine v spoločnosti Portugalčanov, Turkov a tímu z C-vetvy play-off (Gruzínsko, Luxembursko, Grécko, Kazachstan).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rovnako ako na predchádzajúcich dvoch kontinentálnych šampionátoch aj v Nemecku postúpia do osemfinále po dva najúspešnejšie výbery zo šiestich skupín a doplnia ich štyri najlepšie tímy z tretích miest.

Známe je už aj to, že prvý tím „slovenskej“ E-skupiny nastúpi v osemfinále 2. júla v Mníchove proti postupujúcemu družstvu z tretej priečky (A, B, C, alebo D). Druhý tím hodnotenia o deň skôr absolvuje osemfinálové stretnutie v Düsseldorfe proti druhému z D-skupiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Francesco CalzonaJán KováčikKarol BelaníkMarek HamšíkMonika JurigováPavol FarkašPeter Palenčík
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväz