Vláda v stredu vydala odporúčanie, aby Slováci prehodnotili cestu na sever Talianska a radšej neriskovali svoje zdravie a ostali doma. Dôvodom je šíriaci sa koronavírus a rapídny nárast počtu nakazených.
Dovolenkárom, ktorí sa z tejto oblasti vrátili, zároveň odporúčajú, aby radšej ostali pár dní v izolácii. K preventívnemu opatreniu dokonca pristúpili aj viaceré letecké spoločnosti, ktoré už zrušili lety do Talianska.
Presné počty Slovákov v Taliansku
Ako informovala Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), sever Talianska je celoročne veľmi navštevovaný. Keďže si drvivá väčšina ľudí svoj pobyt organizuje vo vlastnej réžii, asociácia nemá presné počty, koľko slovenských občanov sa tam momentálne nachádza.
S istotou však vie povedať, že v priebehu roka 2018 do Talianska vycestovalo prostredníctvom cestovných kancelárií vyše 67-tisíc turistov.
Kedy máte právo na refundáciu?
SACKA ďalej informovala, že klienti môžu svoju dovolenku stornovať iba dvoma spôsobmi. V prvom rade je možné zájazd zrušiť z rôznych dôvodov a postup sa riadi storno podmienkami uvedenými vo všeobecných zmluvných podmienkach cestovnej kancelárie.
Tým druhým je právo klienta odstúpiť od zmluvy bez zaplatenia storno poplatkov, ak nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti v cieľovom mieste alebo jeho bezprostrednej blízkosti.
„Čiže oblasť, mesto, letovisko sú z moci úradnej uzatvorené a nie je možné čerpať služby,“ povedal prezident SACKA Roman Berkes. Dodal, že asociácia nemá v súčasnosti žiadnu vedomosť o tom, že by Slováci masívne rušili svoje dovolenky z dôvodu výskytu koronavírusu.
„Zatiaľ nemáme vedomosť o tom, že by si z dôvodu výskytu vírusu v Taliansku uplatnil niekto storno zájazdu bez zaplatenia odstupného, teda zájazd by sa týkal priamo uzatvorenej oblasti. Cestovné kancelárie však pred časom zrušili pobyty v Číne, nemáme však presné čísla. Celkový postup pri odstúpení od zmluvy o zájazde ošetruje zákon 170/2018 § 21,“ skonštatoval Berkes.
Vrátia CK peniaze za zrušené pobyty?
Ak sa klient rozhodne zrušiť svoju cestu do Talianska pre šíriacu sa nákazu koronavírusom, peniaze mu poisťovňa nevráti. Dôvodom je, že nenastúpenie na pobyt z dôvodu výskytu vírusu či epidémie nie je v cestovnom poistení kryté.
Podľa Všeobecných poistných podmienok (VPP), ktorými sa poisťovne riadia, má klient nárok na poistné plnenie pre nenastúpenie na cestu resp. stornovanie cesty z dôvodov uvedených v článku Poistná udalosť.
Ak je samozrejme, poistený dovolenkár nútený prerušiť svoj pobyt v zahraničí, pretože epidémia ohrozuje jeho zdravie a zároveň Ministerstvo zahraničných vecí SR vydá varovanie pred cestou do zasiahnutej krajiny alebo oblasti, klient má nárok na dodatočné cestovné náklady spôsobené spiatočnou cestou. Toto krytie platí výlučne pri prerušení cesty, nenastúpenie na cestu nie je kryté.
Náhrada liečebných nákladov
Ak sa už dovolenkár nakazil vírusom a vzniknú mu liečebné náklady v zahraničí, prípadne je nevyhnutné kvôli zlému zdravotnému stavu previezť na Slovensko, klient má nárok na poskytnutie tohto plnenia v súlade s VPP.
Berkes odporúča dovolenkárom, ktorí sa nachádzajú v postihnutej oblasti, aby sa riadili pokynmi polície a kompetentných úradov. „O svojej situácii by mali informovať zastupiteľský úrad a cestovnú kanceláriu, v ktorej zájazd zakúpili,“ uviedol riaditeľ SACKA.
Odradí koronavírus ľudí od cestovania?
Šíriaci sa koronavírus sa pravdepodobne dotkne aj cestovného ruchu. Ľudia budú viac zvažovať, či vycestujú alebo radšej počkajú do času, kým sa situácia upokojí a dostane pod kontrolu.
Podľa prezidenta SACKA sa situácia najviac dotkne Číny, kde sú zrušené viaceré lety. Berkes dodal, že otázkou ostáva, kedy a ako rýchlo sa podarí dostať koronavírus pod kontrolu.
Tiež ako rýchlo budú jednotlivé krajiny schopné reagovať a vyrovnať sa s danou situáciou. „Pevne verím, že spôsobené škody v cestovnom ruchu nepresiahnu mieru únosnosti. Nesmierne mi je ľúto všetkých obetí koronavírusu,“ povedal prezident asociácie.
Predpokladá, že záujem ľudí cestovať do oblastí v blízkosti výskytu klesne. Dodal, že situácia sa však často mení a nedá sa presne odhadnúť dopad.
„Do začiatku letnej sezóny je dosť času dostať celú situáciu pod kontrolu a ja verím, že sa tak stane,“ uzavrel Berkes.