Zverev vo štvrťfinále Australian Open vyradil Wawrinku, Nadal nezvládol tajbrejky a vypadol (video)

Alexander Zverev, Australian Open 2020, Melbourne, semifinále
Nemecký tenista Alexander Zverev počas štvrťfinálového zápasu Australian Open 2020, v ktorom zdolal Švajčiara Stana Wawrinku 1:6, 6:3, 6:4, 6:2. Melbourne, 29. január 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 29. januára 15:26

Po Rogerovi Federerovi a Novakovi Djokovičovi postúpili do semifinále dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne aj Nemec s ruskými rodičmi Alexander Zverev. a rakúsky tenista Dominic Thiem.

Wawrinka viedol po 16 minútacch 5:0

Turnajová sedmička Zverev si poradila s pätnástkou žrebu Švajčiarom Stanom Wawrinkom za 139 minút 1:6, 6:3, 6:4, 6:2. Dvadsaťdvaročný rodák z Hamburgu sa po prvý raz v kariére prebojoval medzi štyroch najlepších hráčov v Austrálii aj celkovo na turnajoch tzv. veľkej štvorky.

Zverev prehral prvých päť gemov zápasu a po 16 minútach to vyzeralo na jeho minidebakel. Prvý set už nezachránil, ale s pribúdajúcim časom získal istotu na rakete a mohol sa oprieť o kvalitné podanie. A najmä Wawrinkovi narušil jeho herný systém.

Odkedy Zverev v ôsmom geme druhého setu svojho súpera po prvý raz brejkol, bol lepším hráčom na kurte. Otočil na 2:1 na sety a 34-ročný Švajčiar v závere odišiel fyzicky aj mentálne. Wawrinka v predchádzajúcom kole vyradil v piatich setoch jedného z favoritov na celkový triumf Rusa Daniila Medvedeva a tento náročný zápas zanechal na ňom stopy. Urobil 39 nevynútených chýb a až päťkrát prišiel o svoje podanie.

Wawrinka je víťaz Australian Open z roku 2014 a vo štvrťfinále si zahral po piaty raz. Vo štvrťfinálovej fáze turnaja sa lúčil aj vlani na Roland Garros v Paríži a US Open v New Yorku.

Thiem zvládol tajbrejky proti Nadalovi

Rakúšan Thiem sa postaral o prekvapenie, keď v stredajšom štvrťfinále zdolal svetovú jednotku Rafaela Nadala zo Španielska po setoch 7:6 (3), 7:6 (4), 4:6, 7:6 (6). Pre rodáka z Viedne je to tretia účasť medzi elitným kvartetom na grandslamovom turnaji, na Roland Garros v Paríži si už dvakrát zahral vo finále.

V rozhovore tesne po skončení zápasu sa Thiem vrátil k situácii, keď v štvrtom sete podával na víťazstvo v zápase. „Bola to pre mňa špeciálna situácia, pretože ešte nikdy som nebol v semifinále Australian Open. Ako v utorok povedal Roger Federer, je náročné takéto zápasy dohrať. Snažil som sa udržať si podanie, Rafa síce vyrovnal na 5:5, ale našťastie som dokázal zvíťaziť v tajbrejku,“ povedal v rozhovore priamo na kurte 26-ročný rakúsky tenista.

Dominic Thiem, Australian Open 2020, Melbourne, štvrťfinále
Rakúsky tenista Dominic Thiem počas štvrťfinálového zápasu na Australian Open 2020, v ktorom zdolala svetovú jednotka Rafaela Nadala zo Španielska 7:6 (3), 7:6 (4), 4:6, 7:6 (6). Melbourne, 29. január 2020. Foto: SITA/AP.

Úvodné dva sety mali veľmi podobný priebeh. Ako prvý získal brejk španielsky tenista, ale Thiem následne získal stratené podanie späť. Obe dejstvá napokon dospeli až do tajbrejkov, v ktorých Rakúšan dovolil súperovi získať tri, resp. štyri loptičky. Rakúsky tenista sa prezentoval svojou tradičnou agresívnou hrou a vedenie 2:0 na sety si vypracoval najmä vďaka 33 víťazným úderom a výborným prvým podaním, po ktorom získal 32 z 38 bodov.

V treťom sete mal miernu prevahu Nadal, ktorý ho získal vo svoj prospech 6:4. V druhom geme štvrtého setu mal Nadal pri vedení 1:0 tri brejkbaly pri podaní Thiema, ktorými mohol nakloniť misky váh na svoju stranu. Túto výhodu však nevyužil a vzápätí sám stratil svoj servis.

Rafael Nadal, Australian Open 2020, Melbourne, štvrťfinále
Španielsky tenista Rafael Nadal počas štvrťfinálového zápasu Australian Open 2020, v ktorom podľahol Rakúšanovi Dominicovi Thiemovi 6:7 (3), 6:7 (4), 6:4, 6:7 (6). Melbourne, 29. január 2020. Foto: archívne, SITA/AP.

Rakúšan mal 19-násobného grandslamového šampióna „na lopatkách“, za stavu 5:4 však neukončil zápas pri svojom podaní. Napokon ho to však nemrzí, pretože neskôr zvládol aj tretí tajbrejk v zápase. Nadal ukončil zápas nevynútenou chybou po 270 minútach duelu.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria hráči, ktorí majú dokopy na konte 13 titulov z Australian Open. V jubilejnom 50. vzájomnom stretnutí si zmerajú sily Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer.