Beh od Tatier k Dunaju je v súčasnosti jedným z najvýraznejších bežeckých podujatí na Slovensku. Za 13 rokov existencie si získal silné miesto v kalendári športových nadšencov a stal sa nielen fyzickou výzvou, ale aj tímovým dobrodružstvom s nezameniteľnou atmosférou.
„Je to štafetový beh, to je pravá odlišnosť od všetkých ostatných behov. To znamená, že celý úsek, ktorý meria 345 km, beží tím ľudí, ktorí si odovzdávajú štafetu,“ vysvetlil riaditeľ pretekov Štefan Šogor, hosť relácie V športovom SITE. „Každý z bežcov absolvuje približne tri 10-kilometrové úseky, pričom sa medzi nimi presúva spolu s tímom v sprievodných vozidlách,“ doplnil.

Trasa plná krás i výziev
Podujatie sa začína v Jasnej a končí na Tyršovom nábreží v Bratislave. Trasa vedie cez Demänovskú dolinu, Liptovskú Lužnú, Liptovské Revúce, Baláže, Banskú Bystricu, Hronský Beňadik, Šaľu a cez južné Slovensko až k Dunaju. „Je to symbolické, pretože ide o taký prierez Slovenskom. Samozrejme, chýba tam východ krajiny, ale sú tam Tatry. Ideme tiež okolo Hrona a až potom prejdeme k Dunaju po nížinách južného Slovenska,“ hovorí Šogor.

Dva dni dobrodružstva
Beh sa bude konať počas víkendu 16. – 17. augusta. Ide o nepretržité podujatie, ktoré trvá takmer 36 hodín. V noci sa beží za svitu čeloviek, často aj v náročných poveternostných podmienkach. „Minulý rok nám napríklad lialo celú noc, ale pretekári sa vracajú. To znamená, že asi to má svoje čaro ,“ uviedol Šogor.

Noc v lesoch má aj svoje riziká – čoraz častejšie sa hovorí o medveďoch. „V Liptovských Revúcach tie medvede chodia bežne po dedine večer. Keď posledný bežec tadiaľ prebehne, tak si vydýchnem. Ich zvýšený výskyt je určite vecou, ktorú nemôžeme ako organizátori podceňovať,“ priznáva riaditeľ.
Kategórie: Od tímov až po sólistov
Tímy sa delia podľa počtu bežcov – štandardné majú 12 členov, ultra tímy iba 6. A existuje aj kategória sólo. Šogor spomína výnimočný výkon bežca menom Michal Šuľa: „On si stanovil čas štartu na piatok večer a dobehol v nedeľu poobede o nejakej štvrtej. Takže v podstate predbehol skoro všetkých, ktorí boli pred ním.“
Michal Šuľa(48) absolvoval vlani behza 43 hodín a 47 minút. Vytvoril tak nový rekord, pričom ten starý prekonal o 14,5 hodiny. S behom pritom začal vo veku 39 rokov.
Technológie a bezpečnosť
Na sledovanie bežcov a organizáciu využívajú GPS trackery. „Máme aplikáciu a bežci majú GPS trackery, ktorých výstupy počas pretekov vidíme. Sledujeme tak, kde sa ktorý tím či bežec nachádza.,“ hovorí Šogor. V prípade, že sa niekto stratí, organizátori dokážu rýchlo reagovať. Nie raz sa stalo, že bežec omylom zbehol z trate, niektorí sa dokonca ocitli na diaľnici.

Viac než len beh
Podujatie má aj tímový a spoločenský rozmer. Mnohé firmy a kolektívy ho využívajú ako formu teambuildingu. „Je to také bežecké dobrodružstvo, ktoré trvá celý víkend. Počas Behu od Tatier k Dunaju panuje veľká spolupatričnosť, pretekári si podávajú vodu, povzbudzujú sa, hecujú sa,“ opisuje atmosféru Šogor.
Ako sa zapojiť
Na blížiaci sa ročník 2025 je k dispozícii ešte niekoľko posledných miest. „V tomto momente už máme len posledné voľné miestenky pre záujemcov. Máme prihlásených 190 tímov, kapacita je okolo 220,“ informuje organizátor. Registrácia prebieha online na stránke odtatierkdunaju.sk.
V relácii sa ďalej dozviete:
- ako prebiehajú jednotlivé odovzdávky
- aké špecifiká zažívajú pretekári Behu od Tatier k Dunaju
- aké zážitky prinieslo dvanásť prechádzajúcich ročníkov
- ako vyzerá príprava na preteky
- cez ktoré slovenské mestá a obce prejdú pretekári
- aké majú organizátori plány do ďalších ročníkov
- aké sú vekové obmedzenia
- ktorý politik je tradičným účastníkom behu