Advokát obžalovaný z vraždy Daniela Tupého sa postavil pred súd, vypovedal aj kľúčový svedok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 15. novembra, 18:11

Na Mestskom súde Bratislava I sa v stredu začal proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého. V tejto trestnej veci je obžalovaný advokát Adam Puškár, ktorého na pojednávanie predviedla eskorta z výkonu väzby. Prokuratúra ako aj obhajoba na začiatku odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste.

Na skutku sa podieľala ešte jedna osoba

Podľa obžaloby Adam Puškár dňa 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave spolu s ďalšími osobami napadol osemčlennú skupinu ľudí, v ktorej bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý. Toho nožom viackrát bodol do ramena, stehna, hrudníka a chrbta, na následky čoho Tupý zomrel.

Na skutku sa podľa obžaloby podieľala aj osoba, ktorá doteraz nebola stotožnená. Obhajoba označila obžalobu za nezákonnú, keďže neobsahuje zákonom predpísané náležitosti, označila ju aj ako predčasne podanú. Z tohto dôvodu obhajcovia Adama Puškára navrhli vrátenie veci do prípravného konania.

Kľúčová výpoveď svedka

„Na základe toho, čo dnes vypovedal svedok, sme toho názoru, že malo byť proti nemu vznesené obvinenie. Lebo ten jeho útok, ku ktorému sa priznal, mohol spôsobiť vážne zranenie, možnože až smrť,“ uviedol po dnešnom pojednávaní otec obete Daniel Tupý st. Podľa jeho právneho zástupcu Romana Kvasnicu je dôležité zistiť aj to, prečo proces vo veci vraždy Daniela Tupého začal až po 18 rokoch.

„Zaujíma nás aj to, kto túto kauzu v rokoch 2005, 2006 a trošku neskôr schoval a vliekol celú spoločnosť do nejakých nezmyselných trestných stíhaní,“ vyhlásil Kvasnica. Zároveň povedal, že poškodení čakajú, kedy bude Vladimír M. obvinený.

„Pretože on dnes predsa opísal, ako útočil na hlavu Daniela Tupého,“ uviedol advokát. Doplnil, že samotný obžalovaný Adam P. podľa neho stojí pred súdom dôvodne. „Ale toto sa vzájomne nevylučuje,“ skonštatoval Kvasnica.

Trestný čin vraždy spolupáchateľstvom

Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry Soňa Juríčková v tejto súvislosti uviedla, že vo veci vraždy Tupého sa vedie aj trestné stíhanie pre trestný čin vraždy spolupáchateľstvom. „Je tam zatiaľ iba začaté stíhanie, to znamená, že budú vypočúvaní svedkovia, znovu budú robené znalecké posudky,“ vysvetlila.

Pokiaľ ide o výpoveď Vladimíra M., 18 rokov po skutku v zásadných veciach podľa Juríčkovej nemá rozpory. „Potvrdil to aj na dnešnom pojednávaní,“ dodala.

Puškár tvrdí, že je nevinný

Samotný obžalovaný vinu odmietol. „Chcem vyhlásiť, že som nevinný v plnom rozsahu,“ vyhlásil Adam Puškár. Zároveň však povedal, že v tomto štádiu konania využije svoje právo nevypovedať.

Právny zástupca poškodených Roman Kvasnica uviedol, že otec, matka, ako aj brat Daniela Tupého si uplatňujú nemajetkovú ujmu, každý v hodnote 250 000 eur. Dôvodom podľa neho je, že slovenské štátne orgány dlhú dobu neboli schopné prípad uzavrieť, dokonca preukázateľne kryli páchateľov.

Tiež poukázal na snahu vykresliť obeť ako drogovo závislého človeka, ktorý si za svoju smrť „mohol sám“. To podľa neho ešte znásobilo bolesť pozostalých zo straty syna a brata.

Nová vyšetrovateľka zmarila vyšetrovanie

Otec obete Daniel Tupý st. pred súdom vyhlásil, že osoby, ktoré sú uvedené v obžalobe, boli orgánom činným v trestnom konaní známe do dvoch až štyroch mesiacov od skutku. Potom však prípad dostala na starosti nová vyšetrovateľka, ktorá vyšetrovanie otočila iným smerom.

„Dá sa povedať, že ho zmarila,“ skonštatoval Tupý st. Doplnil, že je presvedčený, že v tejto súvislosti došlo k trestnému činu marenia vyšetrovania a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Piťovcov nakoniec oslobodili

Vyšetrovanie sa neskôr zameralo na osoby spájané so skupinou „piťovcov“. Tupý st. v tejto súvislosti povedal, že ho kontaktoval samotný šéf skupiny Juraj Ondrejčák. Na spoločnom stretnutí mu povedal, že jeho ľudia sa na mieste skutku nenachádzali.

Podľa Ondrejčáka však na mieste bola osoba s prezývkou Alarm, ktorá mala aj zakrvavené šaty. „Neskôr sa to potvrdilo,“ povedal otec Daniela Tupého.

Vyšetrovacie orgány však podľa neho toto neriešili a obvinili a nakoniec aj obžalovali osoby z prostredia piťovcov. Tie boli však nakoniec oslobodené. Tupý st. tiež povedal, že v súvislosti s prípadom sa v roku 2006 stretol aj s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Ten mu konkrétne predstavil spomenutú novú vyšetrovateľku s tým, že ona má teóriu, ktorá je „na hrane“. „A on, že s tým nechce mať nič spoločné,“ dodal Tupý st.

Vypovedal aj kľúčový svedok

Mestský súd Bratislava I si v stredu predvolal aj kľúčového svedka obžaloby Vladimíra M. Ten opísal okolnosti incidentu, na následky ktorého Tupý zomrel. Samosudca Roman Fitt zakázal médiám zverejňovať detaily výpovede, aby neboli ovplyvnené svedectvá ďalších svedkov.

Vladimír M. pred súdom vypovedal v postate v zhode so zisteniami orgánov činných v trestnom konaní. Priznal, že bol súčasťou partie, ktorá na bratislavskom Tyršovom nábreží v novembri 2005 napadla skupinu osôb, ktorej súčasťou bol aj Tupý. Potvrdil tiež, že v partii bol aj obžalovaný advokát Adam P.

Svedok zároveň pripustil, že Tupého tiež niekoľkokrát udrel. „Boli sme sympatizanti krajne pravicovej ideológie,“ povedal na margo seba aj obžalovaného. Priznal tiež, že sám nosil otvárací nôž, podľa vlastných slov ho však používal na údery. Pojednávanie bude pokračovať 8. januára.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam PuškárDaniel TupýJuraj OndrejčákRobert KaliňákRoman KvasnicaSoňa Juríčková