Druhý pilier je pre Fica veľkým lákadlom. Ako môže vláda siahnuť na úspory Slovákov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok, dôchodky, dôchodca, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V druhom dôchodkovom pilieri je aktuálne 15 miliárd eur a hoci sú financie chránené ústavou, premiér Robert Fico (Smer-SD) už naznačil, že by sa hodili na naštartovanie ekonomiky.

Tv Joj preto vo svojej reportáži zverejnenej na stránke Noviny.sk zisťovala, či sú ohrozené úspory a aké má možnosti na ne siahnuť Ficova vláda.

Hrozí oslabenie

Síce o nasporené peniaze by Slováci nemali prísť, ale ako uviedol riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik, pre posledné dve otvorenia pilierov došlo k presunu 300 až 600 miliónov eur z druhého piliera.

Pre súčasnú vládu je stále veľkým lákadlom a znevýhodniť ho môže aj tým, že ešte viac doň zníži odvody. V súčasnosti sú to len štyri percentá z vymeriavaceho základu.

„Ohrozenie druhého piliera tu nie je, ale jeho oslabovanie akýmkoľvek zásahom hodnotíme negatívne,“ vyhlásil člen predstavenca Asociácie dôchodcovských správcovských spoločností (ADSS) Matej Varga.

Zvýhodnia určitú skupinu?

„Akékoľvek zníženie sadzby odvodu do II. piliera znamená, že súčasná vláda nezodpovedným spôsobom presunie známy finančný problém na budúce vlády,“ uviedol Radovan Ďurana, analytik INESS.

Vláda sa však k úsporám môže dostať aj inými formami. Jednou z nich je zvýhodňovanie určitých skupín ľudí. Napríklad cez opatrenia, že nárok na 13. a iný dôchodok by mali len ľudia, ktorí v II. pilieri nikdy neboli,“ dodal Ovčarik.

Prednedávnom sa rozprúdila debata o tom, že časť peňazí z druhého piliera by sa použila na financovanie diaľnic. Podľa Ovčarika to nemusí byť zlý nápad, ale je potrebné, aby mali takéto cenné papiere trhové parametre.

​Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš OvčarikMatej VargaRadovan ĎuranaRobert Fico
Firmy a inštitúcie ADSS Asociácia dôchodkových správcovských spoločnostíINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzPartners Investments