Koľko v súčasnosti stojí vybavenie hypotéky?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dohoda, pobočka, podpis, zmluva, úver
Klienti by sa nemali báť žiadať od poskytovateľov úverov dodatočné informácie. Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Od apríla sa zvýšili poplatky na katastri, ktoré súvisia aj s novým bývaním a hypotékou. No nielen poplatok za kataster, ale aj za znalecký posudok, poskytnutie úveru, poistenie nehnuteľnosti či vedenie účtu treba prirátať k celkovým nákladom spojeným s vybavovaním úveru.

Poplatok za vklad záložného práva sa zvýšil zo sumy 66 eur na 100 eur. „Pri elektronickom podaní na katastri môžete ušetriť a za vklad zaplatíte 50 eur. Čo sa týka zrýchleného vkladu, poplatok stúpol z 266 eur na 300 eur,” uvádza riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Kataster a vybavenie úveru

Banka klientovi hypotéku poskytne až vtedy, keď jej doloží všetky potrebné podklady a splní podmienky pre čerpanie. Jednou z nich je práve zápis záložného práva na zakladanú nehnuteľnosť v prospech banky.

„Keďže úvery na bývanie sú založené nehnuteľnosťou, banka požaduje uzavrieť s vlastníkom nehnuteľnosti záložné zmluvy, ktoré následne treba zavkladovať do katastra nehnuteľností. A tento úkon je na katastri spoplatnený,” vysvetľuje Šablová.

Pri hypotéke potrebujete aj znalecký posudok k nehnuteľnosti, ktorý tiež niečo stojí. Znalecký posudok je jedným z kľúčových dokumentov pri vybavovaní hypotéky. Určuje technický stav a hodnotu nehnuteľnosti, ktorou klient bude ručiť za poskytnutie úveru, preto ovplyvňuje aj to, aký vysoký úver môže banka schváliť.

Aj znalecké posudky zdraželi

„Za posudok bytu môžete zaplatiť zhruba od 150 do 250 eur. Pri rodinných domoch znalec oceňuje všetky časti nehnuteľností vrátane vedľajších stavieb, preto je toto ohodnotenie o niečo zložitejšie, posudok je drahší a jeho cena sa pohybuje približne od 200 do 400 eur,” komentuje Šablová.

V poslednom období výraznejšie zdraželi aj znalecké posudky, čo môže súvisieť aj so zvýšenou infláciou. „Klient má obvykle na výber – môže si sám vybrať znalca, ktorý má oprávnenie na ohodnotenie nehnuteľnosti a riadi sa metodikou zo zákona. Výsledná hodnota stanovená v znaleckom posudku však ešte podlieha posúdeniu bankou, ktorá môže prostredníctvom interných bankových znalcov ešte supervíziu znaleckého posudku, a teda konečnú cenu nehnuteľnosti, upraviť,” opisuje Šablová.

Druhou možnosťou je to, že v niektorých bankách pri financovaní bytu môžete využiť tzv. interné ocenenie nehnuteľnosti bankou. „Interné ohodnotenie môže byť vo forme cenových máp, ktoré majú banky pre niektoré typy účelov nastavené na byty obvykle v okresných mestách. Ďalšou možnosťou je, že vám znalec banky uzná aj starší znalecký posudok bytu alebo domu spolu s doložením aktuálnych fotiek nehnuteľnosti. Ušetríte tak peniaze a čas potrebný na vypracovanie posudku. Väčšinou sa však staršie ohodnotenie môže použiť len pri refinancovaní úveru,” radí Šablová.

Pri hypotéke na kúpu bytu alebo domu klienti väčšinou dokladujú znalecký posudok ku kupovanej nehnuteľnosti. Občas však môže nastať situácia, že budete ručiť aj inou nehnuteľnosťou. Vtedy budete potrebovať znalecký posudok aj na ďalšiu nehnuteľnosť, ktorá má slúžiť ako zabezpečenie úveru. Často ide o rodičovský byt či dom, vďaka čomu prostredníctvom hypotéky môžete prefinancovať celú kúpnu cenu a nie je tak potrebné použiť na kúpu vlastné zdroje.

Poplatok za poskytnutie úveru

Okrem katastra a znaleckého posudku treba pri hypotéke rátať aj s poplatkom za poskytnutie úveru, ktorý si účtujú banky a takisto aj s poplatkom za vedenie účtu. Všetky tieto poplatky zrátané dokopy v niektorých prípadoch môžu rozhodnúť o tom, v ktorej banke napokon získate celkovo lacnejší úver. Aj preto sú zahrnuté v ročnej percentuálnej miere nákladov.

„Výška poplatku za poskytnutie hypotéky sa pohybuje od 0 eur až do 1 000 eur, v závislosti od tej ktorej banky. Niekde je pevne stanovená, inde závisí od výšky schváleného úveru. V niektorých prípadoch môžete získať zľavu z poplatku, prípadne sa mu úplne vyhnúť,” hovorí Šablová.

V niektorých prípadoch sa dá získať 100-percentná zľava z poplatku za spracovanie hypotéky. Pokiaľ predložíte energetický certifikát k nehnuteľnosti s príslušnou energetickou triedou.

Poplatok za poistenie nehnuteľnosti

Každá nehnuteľnosť, ktorá je predmetom zabezpečenia pri hypotéke, musí byť poistená voči živelným udalostiam. Poplatok za poistenie nehnuteľnosti – poistné, musí byť zaplatené ešte pred čerpaním úveru.

„Výška poistného závisí od poisťovne, typu nehnuteľnosti, poistnej sumy a rozsahu krytia, ktoré si klient vyberie. Môže to byť suma do 100 eur, pri drahších nehnuteľnostiach aj 300 eur ročne alebo aj viac, pričom poistné si môžete rozložiť aj na polročné či štvrťročné platby,” pokračuje Šablová.

Keďže ide o váš majetok, neuzatvárajte poistku len v rozsahu, ktorý požaduje banka, ale nastavte ju tak, aby chránila váš majetok komplexne. Komplexná ochrana nehnuteľnosti má podľa odborníčky obsahovať: poistenie nehnuteľnosti voči živelným udalostiam ako je víchrica, zemetrasenie, povodne či záplavy + poistenie zariadenia domácnosti + poistenie zodpovednosti za škodu spojenú s užívaním nehnuteľnosti.

Poplatok za vedenie účtu

Vo väčšine prípadov si klient v banke, ktorá mu poskytla hypotéku, otvorí aj bežný účet. Môže to byť podmienkou pre poskytnutie zľavy z úrokovej sadzby, alebo je to pre klienta iba pohodlnejší spôsob ako hypotéku splácať. „Za vedenie účtu si banka účtuje poplatok v závislosti od jeho využívania alebo od balíka služieb, ktorý si klient vyberie,” hovorí Šablová.

Mnohé banky vedia klientovi poplatok za vedenie účtu odpustiť alebo znížiť napríklad na polovicu, ak účet aktívne využívate.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Šablová
Firmy a inštitúcie FinGO.sk