Agentúra S&P zlepšila ratingový výhľad Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka sr
Foto: SITA

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services (S&P) v piatok potvrdila dlhodobý rating úverovej spoľahlivosti Slovenska na stupni A. Zároveň potvrdila krátkodobý rating úverovej spoľahlivosti Slovenska na stupni A-1.

Ratingový výhľad ratingu agentúra zlepšila na pozitívny zo stabilného. K zlepšeniu výhľadu agentúru S&P viedlo predovšetkým pozitívne hodnotenie konsolidácie verejných financií. V prípade priaznivého vývoja S&P nevylúčila, že v najbližších dvoch rokoch môže dôjsť aj k zvýšeniu samotného ratingu Slovenska.

Verejný dlh bude podľa agentúry klesať

Práve snaha konsolidovať verejné financie spolu s výraznejším a vyváženejším hospodárskym rastom prispejú podľa S&P v najbližších rokoch k znižovaniu rozpočtových deficitov a k poklesu verejného dlhu.

Agentúra očakáva, že vláda splní svoje fiškálne ciele, pričom jej analytici poukázali na aj na to, že Slovensko bolo nedávno vyradené z procedúry nadmerného deficitu. Podľa S&P sa rast verejného dlhu bez započítania záruk v rámci prvého eurovalu zastaví v budúcom roku pod úrovňou 54 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Domácnosti by mali naďalej svojou spotrebou čoraz výraznejšie prispievať k rastu ekonomiky. Pokračovanie tohto trendu očakáva S&P aj v nasledujúcich troch rokoch, čo sa premietne do priemerného rastu ekonomiky za toto obdobie na úrovni 2,8 percenta.

Sankcie Ruska sú podľa premiéra hrozbou

Predseda vlády Robert Fico hovorí o veľmi dobrej správe, ktorá potvrdzuje, že cesta, ktorou sa jeho kabinet vybral, je správna. Zároveň však upozorňuje, že hospodársky vývoj Slovenska môžu ovplyvniť prijaté sankcie Európskej únie voči Rusku.

Aj keď naše hospodárstvo priamo nezasiahnu, môžu mať dopad cez spomalenie veľkých európskych ekonomík a veľkých obchodných partnerov Slovenska. „Dúfajme, že bumerang, ktorý priletí naspäť do Európskej únie, nepoškodí najväčších hráčov ako Francúzsko a Nemecko tak, že by to Slovensko mohlo pocítiť v budúcom období,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii.

Pozitívne hodnotenie vývoja na Slovensku podľa premiéra taktiež potvrdzuje vláde správnosť rozhodnutia priniesť opatrenia pre ľudí. „Ľudia sa nenajedia z hodnotenia ratingovej agentúry, ale musíme povzbudiť ľudí aj iným spôsobom. Toto hodnotenie nás ešte viac oprávňuje na to, aby sme čo najrýchlejšie presadili pozitívny 15-bodový balíček,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's