Na kúpu ojazdeného auta existuje mnoho dôvodov. Kým nové auto stráca hodnotu už pri opustení predajne, na zachovalej „jazdenke“ môžete odjazdiť ešte veľa kilometrov. Z kúpy takéhoto auta majú ale ľudia obavy. Viacerí ktoré sú často opodstatnené. Avšak, ak dodržíte niekoľko jednoduchých zásad, získate výborné ojazdeného auto za skvelú cenu.
Aké auto a do akej ceny potrebujete?
Kúpa auta je často zložitý proces, pri ktorom musíte myslieť na množstvo vecí. Ani to najlepšie havarijné poistenie vás neuchráni pred zlyhaniami, ktorými sa môžete vyhnúť ešte pred kúpou ojazdeného auta.
Ak nemáte jasnú predstavu o tom, aké auto chcete a koľko ste na jeho kúpu ochotní minúť, mala by to byť prvá vec, ktorú si upresníte. Čo najpresnejšia predstava o vlastnostiach a funkciách nového ojazdeného auta vám pomôže ho v budúcnosti čo najefektívnejšie využívať. Ak ste už nejaké auto vlastnili, porozmýšľajte nad tým, čo všetko vám na ňom vyhovovalo, a čo chýbalo alebo bolo napríklad problémové a zbytočné.
Akým spôsobom auto najviac používate? Aký je váš štýl jazdy? Jazdíte prevažne na krátke vzdialenosti po meste alebo dlhé trasy? Už to vám môže pomôcť pri rozhodovaní sa medzi benzínovým a naftovým motorom, ktorý je vhodnejší na dlhé cesty.
Zabudnúť by ste nemali ani na veľkosť auta a kufra. Väčší kufor oceníte, ak napríklad plánujete deti alebo víkendy na chalupe.
Kde kúpiť ojazdené auto?
Rozhodnutie, či auto kúpiť v autobazári alebo od súkromného predajcu je jedným z najdôležitejších. Obe možnosti majú svoje výhody i nevýhody.
Pri kúpe auta z autobazáru môžete počítať s jednoduchosťou a istou časovou úsporou. Na jednom mieste nájdete množstvo áut a celkový proces kúpy je jednoduchší. Je tu určitá právna istota. Tieto benefity ale niečo stoja a za ojazdené auto možno zaplatíte viac. Nemusíte ale platiť všetko naraz, viaceré autobazáre už ponúkajú aj financovanie na lízing a úver.
Ak kupujete auto od súkromníka, väčšinou ušetríte, a k tomu máte väčšiu šancu dozvedieť sa viac o tom, kto a akým spôsobom auto používal. Nikto vám o aute nepovie viac než ten, kto na ňom pravidelne jazdil a staral sa oň.
Rozhovor vám môže napovedať, aký mal majiteľ k vozidlu vzťah, a teda i to ako oň dbal. Nevýhodou kúpy priamo od majiteľa je, že sa ľahšie stanete obeťou podvodu a ťažšie skontrolujete pôvod vozidla. Môže byť na ňom právna ťarcha alebo doň bol vykonaný vážny zásah.
Nepozerajte sa len na najazdené kilometre
Auto od starostlivého majiteľa s väčším počtom najazdených kilometrov môže byť v lepšom stave než auto s menej kilometrami. Prehľadná a poctivo zapísaná servisná história je toho zárukou. Keď už poznáte konkrétny model auta, odporúčame si vopred zistiť odporúčania ohľadom pravidelného servisu a tie overiť priamo s majiteľom alebo v servise.
Ak je napríklad potrebná výmena rozvodov po 100 000 kilometroch, pri kúpe už viete, čo vás čaká, alebo o čo sa mal ešte postarať pôvodný majiteľ. Nemusíte byť však odborníkom na autá. S obhliadkou na mieste alebo v servise vám môže pomôcť spoľahlivý automechanik, ktorého odporúčame do kúpy zapojiť.
Odhaľte skryté nedostatky ešte pred kúpou
Niektoré technické vady môžu byť skryté alebo sa prejaviť až po niekoľkých mesiacoch. V rozpočte na kúpu auta rátajte s rezervou niekoľko sto eur na prípadný servis. Kontrola automechanikom by však mala odhaliť väčšinu potenciálnych problémov.
Varovným signálom okrem chýbajúcej servisnej histórie môže byť napríklad aj trasenie volantu, vibrácie pri brzdení a neskoré zaberanie spojky.
Informačný servis