Americkí vedci: Sme na prahu revolúcie v liečbe depresií probiotikami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
8804.jpg
Foto: Bulgaricus

Vedci z lekárskej univerzity v štáte Virginia zverejnili výsledky štúdie, ktoré dokazujú, že bulharská baktéria Lactobacillus bulgaricus brzdí vznik duševných problémov, ako sú depresie a úzkosti. Pri experimentoch na skupinách myší zistili, že prítomnosť týchto probiotík v črevnej mikroflóre zaistila výrazne nižšiu mieru stresu a úzkosti. Tieto fakty len potvrdzujú skoršie zistenia bulharských vedcov ohľadom výnimočnosti vplyvu bulharských patentovaných probiotík Laktera s obsahom Lactobacillus Bulgaricus DWT1, izolovaných z horských prameňov, na bunkovú imunitu pacientov s Covid-19, ktoré boli s úspechom prezentované na kongrese INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE PROBIOTICS, PREBIOTICS GUT MICROBIOTA AND HEALTH.

Výskum zdôrazňuje úlohu črevného mikrobiomu pri regulácii stresu a úzkosti a ukazuje, ako výživa ovplyvňuje našu duševnú pohodu,“ zhŕňa neurológ profesor Bankole A. Johnson z Miami. Americkým vedcom sa pomocou experimentu podarilo dokázať, že Lactobacillus bulgaricus je tzv. psychobiotikum s pozitívnym vplyvom na duševné zdravie. „Tieto zistenia by mohli viesť k revolúcii v liečbe psychických ťažkostí, pretože naznačujú, že zahrnutie potravín bohatých na laktobacily by mohlo byť účinnou stratégiou pre zvládanie stresu, depresie a úzkosti,“ vysvetľuje odborník na výživu Dr. Sas Parsad.

Silnejšia psychika aj v extrémnych podmienkach Vplyv na psychiku ľudí vedci skúmali minulý rok aj počas bulharskej 150-dňovej expedície do extrémnych antarktických podmienok. Časť námorníkov a dôstojníkov počas expedície užívala Lakteru Nature – patentovaný doplnok stravy obsahujúci Lactobacillus bulgaricus DWT1, mimoriadne účinnú probiotickú baktériu, získanú z horských prameňov pohoria Stará Planina. U týchto účastníkov expedície následné psychologické štúdie preukázali vyššiu psychickú stabilitu, nižšiu mieru depresie, úzkosti a absenciu akýchkoľvek náznakov syndrómu vyhorenia, v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá probiotiká počas expedície neužívala.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať